Cesta kolagenních peptidů do vašich kloubů

Admin Kloubovna | 9.11.2016

Když sníme kolagen, naše trávení si s ním tak úplně neumí poradit – většina nestráveného kolagenu putuje do střeva a nikoliv do chrupavek, kde bychom jej rádi viděli. Na druhou stranu, kolagenní peptidy jsou vlastně kolagen změněný tak, aby ho tělo dokázalo využít, tj. vstřebat a distribuovat do pojivových tkání.

cesta kolagenních peptidů do vašich kloubů

Dneska si ukážeme, jak se peptidy dostanou z doplňku stravy až do naší chrupavky.

Kolagenní peptidy putují do chrupavek, zatímco většinu kolagenu vyloučíte z těla nestrávenou.

Forma užití kolagenních peptidů

Kolagenní peptidy se v přírodě nevyskytují – umí je vyrobit jedině člověk, pomocí enzymatické hydrolýzy. Vy si pak můžete koupit doplněk stravy ve formě želatinových  kapslí, rozpustného drinku nebo biosolu.

Z žaludku až do chrupavky

Z žaludku se kolagenní peptidy vstřebají do lymfy a následně do krevního oběhu. Potom putují do kolagenních struktur – pojivových tkání, tedy chrupavek, kostí, vazů, šlach, cév a kůže. Studie prokázaly, že 90 % kolagenních peptidů, které sníte, se vstřebá během šesti hodin. V krvi jich máte nejvíce šest hodin po konzumaci, v kůži za dvanáct a v chrupavce za 48 hodin.

vstřebávání kolagenních peptidů

Kolagenní peptidy stimulují tvorbu kolagenu

Kolagenní peptidy jsou v pojivových tkáních kumulovány a stimulují činnost pojivových buněk.

Další studie prokázala, že už po 11 dnech působení kolagenních peptidů se ve tkáních zvyšuje syntéza (tvorba) kolagenu typu II až o 100 %. To je typ kolagenu důležitý právě pro chrupavky a klouby.

Štítky: , , ,

Nejčtenější články

Typy kolagenu v lidském těle Víte, že v těle máme různé typy kolagenu?

Sice pořád o kolagenu mluvíme, jako kdyby byl jen jeden, ve skutečnosti jich je ale několik desítek typů. Vědci zatím bezpečně identifikovali 29 různých druhů, to však nemusí být konečné číslo.

Kolagenní peptidy

osteoporóza Vliv kolagenních peptidů na postmenopauzální osteoporózu

V souvislosti s léčbou postmenopauzální osteoporózy se nejčastěji doporučuje změna životního stylu, úprava váhy a doplňování vápníku, vitaminu D a estrogenu. Kladenští lékaři však zkusili třetí zmíněnou látku nahradit kolagenními peptidy a zkoumali, jestli tato kombinace může pomoci.

Věda a výzkum