Cesta kolagenních peptidů do vašich kloubů

Admin Kloubovna | 9.11.2016

Když sníme kolagen, naše trávení si s ním tak úplně neumí poradit – většina nestráveného kolagenu putuje do střeva a nikoliv do chrupavek, kde bychom jej rádi viděli. Na druhou stranu, kolagenní peptidy jsou vlastně kolagen změněný tak, aby ho tělo dokázalo využít, tj. vstřebat a distribuovat do pojivových tkání.

cesta kolagenních peptidů do vašich kloubů

Dneska si ukážeme, jak se peptidy dostanou z doplňku stravy až do naší chrupavky.

Kolagenní peptidy putují do chrupavek, zatímco většinu kolagenu vyloučíte z těla nestrávenou.

Forma užití kolagenních peptidů

Kolagenní peptidy se v přírodě nevyskytují – umí je vyrobit jedině člověk, pomocí enzymatické hydrolýzy. Vy si pak můžete koupit doplněk stravy ve formě želatinových  kapslí, rozpustného drinku nebo biosolu.

Z žaludku až do chrupavky

Z žaludku se kolagenní peptidy vstřebají do lymfy a následně do krevního oběhu. Potom putují do kolagenních struktur – pojivových tkání, tedy chrupavek, kostí, vazů, šlach, cév a kůže. Studie prokázaly, že 90 % kolagenních peptidů, které sníte, se vstřebá během šesti hodin. V krvi jich máte nejvíce šest hodin po konzumaci, v kůži za dvanáct a v chrupavce za 48 hodin.

vstřebávání kolagenních peptidů

Kolagenní peptidy stimulují tvorbu kolagenu

Kolagenní peptidy jsou v pojivových tkáních kumulovány a stimulují činnost pojivových buněk.

Další studie prokázala, že už po 11 dnech působení kolagenních peptidů se ve tkáních zvyšuje syntéza (tvorba) kolagenu typu II až o 100 %. To je typ kolagenu důležitý právě pro chrupavky a klouby.

Štítky: , , ,

Nejčtenější články

péče o klouby v různém věku Jak se starat o klouby v různém věku

Klouby máme jenom jedny a měli bychom se k nim podle toho chovat. Každá věková skupina by ke kloubům měla přistupovat trošku jinak. Jak konkrétně, zjistíte v tomto článku.

Jak na problémy s klouby

Zacvičte si venku Zacvičte si venku

Aprílové počasí je sice zrádné, ale zase jsou dny čím dál delší – ideální čas na to, přesunout se z posilovny ven! Pokud tedy zrovna neprší. :) Připravili jsme pro vás obrazový návod, proč a jak si zacvičit na čerstvém vzduchu.

Jak na problémy s klouby