Proč máme vrásky

Admin Kloubovna | 9.11.2016

Stárnutí je přirozený proces, se nímž jde bohužel ruku v ruce i vznik vrásek. Stárnutí je závislé na mnoha faktorech, z nichž některé můžeme ovlivnit – například životosprávu. Jiné máme dané geneticky.

Například pokud kouříte nebo často navštěvujete solárium, je u vás riziko předčasného stárnutí pleti až 11x vyšší než u lidí, kteří nekouří a nadměrnému slunění se vyhýbají. Dalšími faktory, které přispívají ke vzniku vrásek, je užívání léků, hormonů, ale i dlouhodobá absence péče o pokožku.

Jak vrásky vznikají

Každý z nás nevědomky udělá více než 10 000 grimas a výrazů denně. Svaly, které máme pod kůží, tudíž každý den vykazují nemalou činnost, a tak je logické, že v místech, kde dochází ke „skladům“ kůže, se postupně vytvářejí prohlubně – vrásky.

Kolagenem proti vráskám

V souvislosti s přípravky proti stárnutí kůže se často skloňuje slovo kolagen. Tato ve vodě nerozpustná bílkovina je totiž zodpovědná za mladistvý vzhled pleti. Tvoří se ve škáře – druhé vrstvě kůže –, má formu trojité spirály a zajišťuje, aby byla pokožka pružná a pevná. O tvorbu kolagenu se starají buňky, jimž se říká fibroblasty. Časem jich ale ubývá a jejich schopnost kolagen vytvářet se zároveň snižuje. Výsledkem je mnohými tolik obávaná ztráta elasticity a „propadání“ horních vrstev kůže v podobě jemnějších i hlubších rýh.

kolagen a stárnutí

Kolagen jako stopka stárnutí?

To vše je zcela přirozený proces. Kosmetické firmy odjakživa pátrají po způsobu, jak tvorbu kolagenu znovu podpořit. Jejich výrobky proto často kolagen obsahují. Může ale podobný přípravek fungovat? Experti jsou zajedno v tom, že stěží. Ještě nikdo neprokázal, že by byl kolagen schopný prostoupit pokožkou, tedy svrchní vrstvou kůže, do škáry. Zůstává na povrchu pleti, časem se smyje nebo setře.

V kosmetice nicméně existují látky, které tvorbu kolagenu umějí stimulovat. Dále už se rady dermatologů různí. Někteří nedají dopustit na výtažky z mořských řas a aktivních kolagenních peptidů, jiní radí vsadit na vitaminy a antioxidanty, které pomáhají kolagenu dostat se do míst, kde je jej potřeba.

Štítky: , , ,

Nejčtenější články

běh šetrný ke kloubům Běháte? Běhejte správně!

Obléct teplákovku, nazout tenisky, dát do uší sluchátka – a vyrazit. Běh je čím dál oblíbenější druh sportu a to je dobře. Je to ale dobře i pro vaše klouby? Na tom se experti neshodnou. Existují studie, které potvrzují, že ani po letech pravidelného běhání není kloubní chrupavka nijak zvlášť opotřebená, ale samozřejmě najdete i výzkumy tvrdící naprostý opak. Ať už má pravdu kdokoliv, fakt je, že když se budete držet několika zásad, rozhodně svým kloubům uděláte radost.

Jak na problémy s klouby

Zacvičte si venku Zacvičte si venku

Aprílové počasí je sice zrádné, ale zase jsou dny čím dál delší – ideální čas na to, přesunout se z posilovny ven! Pokud tedy zrovna neprší. :) Připravili jsme pro vás obrazový návod, proč a jak si zacvičit na čerstvém vzduchu.

Jak na problémy s klouby