Proč máme vrásky

Admin Kloubovna | 9.11.2016

Stárnutí je přirozený proces, se nímž jde bohužel ruku v ruce i vznik vrásek. Stárnutí je závislé na mnoha faktorech, z nichž některé můžeme ovlivnit – například životosprávu. Jiné máme dané geneticky.

Například pokud kouříte nebo často navštěvujete solárium, je u vás riziko předčasného stárnutí pleti až 11x vyšší než u lidí, kteří nekouří a nadměrnému slunění se vyhýbají. Dalšími faktory, které přispívají ke vzniku vrásek, je užívání léků, hormonů, ale i dlouhodobá absence péče o pokožku.

Jak vrásky vznikají

Každý z nás nevědomky udělá více než 10 000 grimas a výrazů denně. Svaly, které máme pod kůží, tudíž každý den vykazují nemalou činnost, a tak je logické, že v místech, kde dochází ke „skladům“ kůže, se postupně vytvářejí prohlubně – vrásky.

Kolagenem proti vráskám

V souvislosti s přípravky proti stárnutí kůže se často skloňuje slovo kolagen. Tato ve vodě nerozpustná bílkovina je totiž zodpovědná za mladistvý vzhled pleti. Tvoří se ve škáře – druhé vrstvě kůže –, má formu trojité spirály a zajišťuje, aby byla pokožka pružná a pevná. O tvorbu kolagenu se starají buňky, jimž se říká fibroblasty. Časem jich ale ubývá a jejich schopnost kolagen vytvářet se zároveň snižuje. Výsledkem je mnohými tolik obávaná ztráta elasticity a „propadání“ horních vrstev kůže v podobě jemnějších i hlubších rýh.

kolagen a stárnutí

Kolagen jako stopka stárnutí?

To vše je zcela přirozený proces. Kosmetické firmy odjakživa pátrají po způsobu, jak tvorbu kolagenu znovu podpořit. Jejich výrobky proto často kolagen obsahují. Může ale podobný přípravek fungovat? Experti jsou zajedno v tom, že stěží. Ještě nikdo neprokázal, že by byl kolagen schopný prostoupit pokožkou, tedy svrchní vrstvou kůže, do škáry. Zůstává na povrchu pleti, časem se smyje nebo setře.

V kosmetice nicméně existují látky, které tvorbu kolagenu umějí stimulovat. Dále už se rady dermatologů různí. Někteří nedají dopustit na výtažky z mořských řas a aktivních kolagenních peptidů, jiní radí vsadit na vitaminy a antioxidanty, které pomáhají kolagenu dostat se do míst, kde je jej potřeba.

Štítky: , , ,

Nejčtenější články

vyšetření bolest kloubů Vyšetření při bolestech kloubů

Bolest kloubů může být příznakem různých onemocnění. Lékařská prohlídka většinou nestačí a lékař vás bude muset poslat i na nějaká vyšetření.

Jak na problémy s klouby

osteoporóza Vliv kolagenních peptidů na postmenopauzální osteoporózu

V souvislosti s léčbou postmenopauzální osteoporózy se nejčastěji doporučuje změna životního stylu, úprava váhy a doplňování vápníku, vitaminu D a estrogenu. Kladenští lékaři však zkusili třetí zmíněnou látku nahradit kolagenními peptidy a zkoumali, jestli tato kombinace může pomoci.

Věda a výzkum