Způsoby léčby artrózy

Admin Kloubovna | 9.11.2016

Artróza je velmi nepříjemné onemocnění, které vám systematicky „ujídá“ chrupavku. Je to běžné onemocnění starších lidí, které může odhalit váš lékař. Způsoby, jak s tímto onemocněním bojovat, najdete v článku.

způsoby léčby artrózy

Co se tedy děje poté, co vám lékař diagnostikuje artrózu?

Konzervativní léčba

Pokud máte artrózu 1. nebo 2. stupně, lékař vám pravděpodobně doporučí konzervativní léčbu. To znamená, že po vás bude chtít změnu životosprávy, snížení tělesné hmotnost a naordinuje vám protizánětlivé léky a kloubní výživu s kolagenními peptidy. Nefarmakologická léčba je podle Evropské ligy proti revmatismu účinná až v 97 % případů. Zahrnuje redukci hmotnosti, opěrné pomůcky, vhodnou obuv či ortézy, fyzioterapii – léčebný tělocvik, rehabilitaci, masáže, balneoterapii, hydroterapii, psychoterapii i dietoterapii, změnu stravování a „dietu bohatou na kolagenní peptidy”, kterou doporučoval Prof. MUDr. Milan Adam, DrSc. a řada dalších revmatologů a světově uznávaných vědců.

Fyzioterapie a cvičení

Dalším krokem k léčbě artrózy je fyzioterapie a cvičení – pomůže cvičení kloubů bez zátěže, protahovací cviky ke zvětšení rozsahu pohybů a uvolnění a protažení zkrácených svalů. Ale především cvičení posílující svalstvo kolem postižených kloubů.Ke zmírnění bolestí při artróze vám lékař pravděpodobně předepíše analgetika (léky tlumící bolesti), antirevmatika (léky tlumící zánětlivé projevy) nebo chondroprotektiva (látky zlepšující stav chrupavek, zabraňující opotřebení).

Konzervativní léčba se zaměřuje na mírnění bolesti, zlepšení pohyblivosti a oddálení chirurgického zákroku – například instalace endoprotézy.

Chirurgický zákrok

V případech, kdy konzervativní terapie nestačí a lékař dojde k závěru, že kloub je ve vyšším stadiu poškození, přistoupí k operaci. To může být buď:
Rázová vlna – v poslední době se stále více osvědčuje léčba rázovou vlnou, která má podle studií skutečně rychlý efekt.

Aplikace hyaluronové kyseliny – hyaluronanu – hylanu do kloubu, krátkodobě zlepšuje viskoelasticitu kloubu.

Kmenové buňky – PRP – tato metoda není Ortopedickou společností ČLS JEP považována za lege artis, tedy povolenou, její výsledky jsou diskutabilní.

Korekční osteotomie – úprava osy končetiny, pokud je porušena (pouze do 40 let).

Artroskopie – odstranění mechanických překážek (osteofytů) s uvolněním pohyblivosti kloubů.

Synovektomie – vyjmutí zbytnělé, zánětlivě změněné kloubní výstelky.

Mozaik-plastika – v oblasti kolenního kloubu výměna části poškozené chrupavky z mechanicky exponovaného místa za neporušenou z místa bez zátěže.

Chondroplastika – či náhrada defektu chrupavky jinou zdravou vlastní laboratorně vypěstovanou chrupavkou.

Totální endoprotéza – za konečné stadium chirurgické léčby se zachováním pohyblivého kloubu je považována umělá kloubní náhrada (totální endoprotéza); na tu však nelze dlouhodobě plně spoléhat, neboť neumožňuje vlastní regeneraci a postupem času dochází k jejímu opotřebení a uvolnění, což vyžaduje operační revizi.

Artrodéza – ztužení – je skutečným konečným stadiem léčby degenerativních změn kloubů, kdy je kloub zcela vyřazen z pohybu, ale nebolí. Je preferována především v oblastech velké mechanické zátěže s malým rozsahem pohybu, tedy nevelké funkční ztráty pacienta, a v případech, kdy nelze provést umělou kloubní náhradu.

 

 

Štítky: , ,

Nejčtenější články

zelenina Všechno, co potřebujete vědět o vitaminech v zelenině

Ať už zeleninu jíte z donucení, anebo její chuť milujete, tyhle informace se vám budou hodit. Dozvíte se, jaké vitaminy obsahují různé druhy zeleniny a kolik je jich třeba sníst. A taky to, jak se stalo, že má zelenina čím dál méně vitaminů a minerálů.

Zdravá strava

pět tipů pro krásnější pleť 5 tipů pro zdravější pleť

Vzhled naší pleti ovlivňují vnější vlivy, například sluneční záření nebo znečištění ovzduší, ale také to, jak se naše tělo cítí uvnitř. A co můžete pro hezčí pleť udělat vy?

Kolagenní peptidy