Způsoby léčby artrózy

Admin Kloubovna | 9.11.2016

Artróza je velmi nepříjemné onemocnění, které vám systematicky „ujídá“ chrupavku. Je to běžné onemocnění starších lidí, které může odhalit váš lékař. Způsoby, jak s tímto onemocněním bojovat, najdete v článku.

způsoby léčby artrózy

Co se tedy děje poté, co vám lékař diagnostikuje artrózu?

Konzervativní léčba

Pokud máte artrózu 1. nebo 2. stupně, lékař vám pravděpodobně doporučí konzervativní léčbu. To znamená, že po vás bude chtít změnu životosprávy, snížení tělesné hmotnost a naordinuje vám protizánětlivé léky a kloubní výživu s kolagenními peptidy. Nefarmakologická léčba je podle Evropské ligy proti revmatismu účinná až v 97 % případů. Zahrnuje redukci hmotnosti, opěrné pomůcky, vhodnou obuv či ortézy, fyzioterapii – léčebný tělocvik, rehabilitaci, masáže, balneoterapii, hydroterapii, psychoterapii i dietoterapii, změnu stravování a „dietu bohatou na kolagenní peptidy”, kterou doporučoval Prof. MUDr. Milan Adam, DrSc. a řada dalších revmatologů a světově uznávaných vědců.

Fyzioterapie a cvičení

Dalším krokem k léčbě artrózy je fyzioterapie a cvičení – pomůže cvičení kloubů bez zátěže, protahovací cviky ke zvětšení rozsahu pohybů a uvolnění a protažení zkrácených svalů. Ale především cvičení posílující svalstvo kolem postižených kloubů.Ke zmírnění bolestí při artróze vám lékař pravděpodobně předepíše analgetika (léky tlumící bolesti), antirevmatika (léky tlumící zánětlivé projevy) nebo chondroprotektiva (látky zlepšující stav chrupavek, zabraňující opotřebení).

Konzervativní léčba se zaměřuje na mírnění bolesti, zlepšení pohyblivosti a oddálení chirurgického zákroku – například instalace endoprotézy.

Chirurgický zákrok

V případech, kdy konzervativní terapie nestačí a lékař dojde k závěru, že kloub je ve vyšším stadiu poškození, přistoupí k operaci. To může být buď:
Rázová vlna – v poslední době se stále více osvědčuje léčba rázovou vlnou, která má podle studií skutečně rychlý efekt.

Aplikace hyaluronové kyseliny – hyaluronanu – hylanu do kloubu, krátkodobě zlepšuje viskoelasticitu kloubu.

Kmenové buňky – PRP – tato metoda není Ortopedickou společností ČLS JEP považována za lege artis, tedy povolenou, její výsledky jsou diskutabilní.

Korekční osteotomie – úprava osy končetiny, pokud je porušena (pouze do 40 let).

Artroskopie – odstranění mechanických překážek (osteofytů) s uvolněním pohyblivosti kloubů.

Synovektomie – vyjmutí zbytnělé, zánětlivě změněné kloubní výstelky.

Mozaik-plastika – v oblasti kolenního kloubu výměna části poškozené chrupavky z mechanicky exponovaného místa za neporušenou z místa bez zátěže.

Chondroplastika – či náhrada defektu chrupavky jinou zdravou vlastní laboratorně vypěstovanou chrupavkou.

Totální endoprotéza – za konečné stadium chirurgické léčby se zachováním pohyblivého kloubu je považována umělá kloubní náhrada (totální endoprotéza); na tu však nelze dlouhodobě plně spoléhat, neboť neumožňuje vlastní regeneraci a postupem času dochází k jejímu opotřebení a uvolnění, což vyžaduje operační revizi.

Artrodéza – ztužení – je skutečným konečným stadiem léčby degenerativních změn kloubů, kdy je kloub zcela vyřazen z pohybu, ale nebolí. Je preferována především v oblastech velké mechanické zátěže s malým rozsahem pohybu, tedy nevelké funkční ztráty pacienta, a v případech, kdy nelze provést umělou kloubní náhradu.

 

 

Štítky: , ,

Nejčtenější články

jak funguje imunitní systém Jak vlastně funguje náš imunitní systém?

Imunitní systém funguje jako ochránce. Brání tělo před zlými mikroorganismy zvenčí a zbavuje ho nádorových, poškozených a nepotřebných buněk.

Věda a výzkum

látky proti bolestem kloubů Látky vyživující poškozené kloubní tkáně

Kolagenní peptidy jsou jedinou formou kolagenu s prokázanou biologickou aktivitou. Vstřebávají se, dostávají se do buněk, stimulují jejich množení a zvyšují syntézu kolagenu. Tím regenerují kolagenní síť chrupavek a kostí. Existuje ale řada dalších látek, které jsou rovněž potřebné. Které to jsou, jaké mají účinky a kde je najdete, se dozvíte v tomto průvodci.

Jak na problémy s klouby