Osteoporóza

Redakce Kloubovna | 10.11.2016

Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí a řadíme ji mezi nejčastější civilizační choroby. Tato nemoc způsobuje, že vám „řídnou“ kosti – nejenže z nich ubývá kostní tkáň, ale také se horší jejich kvalita.

osteoporóza

Osteoporóza proto způsobuje, že si můžete ošklivě zlomit jakoukoliv kost i při úplně obyčejném pohybu. V České republice trápí skoro desetinu obyvatel a vyskytuje se třikrát častěji u žen než u mužů.

Druhy osteoporózy

Primární osteoporóza postihuje všechny bez ohledu na věk. Nejrizikovější skupinou jsou ale ženy po menopauze, protože se jim významně sníží hladina estrogenu, a dále osoby starší 70 let, kterým se přirozeně tvoří méně kostní tkáně. Osteoporóza však postihuje i muže po andropauze.

Sekundární osteoporózu způsobuje řada faktorů, které neovlivníme – například genetika, jiné onemocnění nebo užívané léky.

Příčiny osteoporózy

Osteoporóza je civilizační onemocnění, proto ji kromě příčin, které nemůžeme ovlivnit, způsobuje i nezdravý životní styl. Málo pohybu, nadváha, tučná strava s minimem zeleniny a ovoce, nedostatek vitaminu D a vápníku, příliš mnoho kávy, alkoholu a cigaret – to vše vytváří ideální podmínky pro rozvoj osteoporózy. Zajímavé je, že v roce 1940 Dr. Albright popsal osteoporózu jako poruchu metabolismu kolagenu, na který se vápník v kostech váže.

osteoporóza

Příznaky osteoporózy

Chytají vás ostré bolesti v zádech, máte pocit, že se vám záda zakulatila (a vy jste „rostli do země“), nebo jste si při úplně banální činnosti přivodili zlomeninu? Pak doporučujeme návštěvu u lékaře – neděste se, nemusí to být hned osteoporóza, i když toto jsou její typické příznaky.

Vyšetření

Praktický lékař či gynekolog vám doporučí vhodné vyšetření. Zpravidla vás pošle na denziometrii, která stanoví hustotu vašich kostí. Dalšími diagnostickými metodami jsou rentgen, ultrazvuk nebo počítačová tomografie zvaná „cété“, případně také rozbory krve a moči, z nichž se zjistí, jestli je kost odbourávána.

Léčba osteoporózy

V počátečních stadiích onemocnění se pacientům doporučuje změna životního stylu – téměř u každého se najde něco, co se dá změnit k lepšímu. U vážnějších stadií už je nutné brát léky.

Je vhodné také podpořit výživu kostí. Doplňkem stravy s klinicky ověřenými účinky je speciální komplexní výživa kostí obsahující kolagenní peptidy, které podporují množení mladých kostních buněk a tvorbu mladého kostního kolagenu (oseinu). Komplexní výživa kostí dále musí obsahovat vápník, vitamin D a řadu dalších podpůrných látek.

Prevence

Nejúčinnějším, ale zároveň nejnáročnějším způsobem je zdravý životní styl. Dostatek kvalitní stravy se všemi potřebnými živinami a vitaminy, přiměřená fyzická aktivita a omezení alkoholu a cigaret jsou tou nejlepší prevencí. Nezapomínejme ani na slunění – čtvrthodinka na odpoledním sluníčku vám výrazně zvýší tvorbu vitaminu D, který zajišťuje správný metabolismus kostí. Je také vhodné zařadit doplňky stravy právě s vitaminem D a vápníkem a především kolagenními peptidy, které stimulují tvorbu mladého kostního kolagenu.

Štítky: ,

Nejčtenější články

zdravé klouby prevence Desatero pro zdravé klouby

Klouby máme jenom jedny, proto je rozumné si je hýčkat. Jak se o ně starat, aby nám sloužily co nejdéle?

Jak na problémy s klouby

kloubovna - cvičení Tipy, jak cvičit a ulevit tělu při osteoporóze

Osteoporóza způsobuje „řídnutí“ kostí, a proto jsou lidé s tímto onemocněním daleko náchylnější ke zlomeninám. Mohlo by se tedy zdát, že cvičení a osteoporóza nejdou dohromady. Pravda ale je, že existují cviky pomáhající nejen při prevenci, ale také při léčbě.

Jak na problémy s klouby