Český specialista na kloubní výživu: Prof. MUDr. Milan Adam

Redakce Kloubovna | 28.11.2016

Profesor Adam byl neobyčejný muž, který svůj život zasvětil vědě. To on poprvé popsal distribuci kolagenních peptidů do tkání kloubního systému a jejich vliv na příznaky osteoartrózy.

profesor adam

Právě výzkum a studie pana profesora Adama dokazují, že abychom účinně vyživili chrupavku, musíme zapomenout na kolagen, ale zaměřit se na kolagenní peptidy.

Životní krédo

Pro celý svět ses zrodil a nikoliv pro sebe sama.

Ocenění

Státní cena, Medaile J. E. Purkyně, čestný doktorát univerzity v Remeši, Cena UNESCO za celoživotní přínos lékařské vědě

Publikace

Přes 250 vědeckých prací

Dílo

Léčení revmatických pacientů a pro ně kloubní výživa obsahující kolagenní peptidy; kloubní výživa pro lidi, koně, psy a kočky

profesor adam kloubní výživa

Životopis

1952 promoce na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy

1954 začíná pracovat ve Výzkumném ústavu chorob revmatických v Praze, kde zakládá a vede laboratoř pro výzkum pojivových tkání a kolagenu

1989–90 je ministrem školství, mládeže a tělovýchovy

1989 se stává přednostou Revmatologické kliniky

1992 zakládá se svou dcerou a zetěm firmu specializující se na vývoj a výrobu kloubní výživy

2007 odchází do důchodu

2008 umírá ve věku 80 let

Kloubní výživa dle pana profesora

Praktickým výsledkem celoživotního výzkumu profesora Adama je kloubní výživa Geladrink, která byla vyvinuta v roce 1992. K ní byl následně vytvořen systém doplňků stravy, který je určen ke specifické a intenzivní výživě zatěžovaných kloubů. Po roce 2000 vznikla řada kloubních výživ na bázi glukosaminu a chondroitinsulfátu, ale žádné z nich neobsahují profesorem vyvinuté kolagenní peptidy, jejichž účinek uvnitř kloubu je vědecky prokázaný.

Jediné, na co je třeba hledět při výběru správné kloubní výživy, je její složení. Účinná výživa musí obsahovat kolagenní peptidy (nejméně 3 g denně) a dále látky, které podporují vstřebávání kolagenu do míst, kde je ho potřeba – to znamená vitaminy a minerály, například vitamin C. Užitečným vodítkem jsou doporučení odborných lékařských společností, například České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Štítky: ,

Nejčtenější články

vyšetření bolest kloubů Vyšetření při bolestech kloubů

Bolest kloubů může být příznakem různých onemocnění. Lékařská prohlídka většinou nestačí a lékař vás bude muset poslat i na nějaká vyšetření.

Jak na problémy s klouby

historie kloubní výživy Historie kloubní výživy

Starost o klouby vůbec není záležitostí posledních desetiletí. Zní to skoro neuvěřitelně, ale naši předci se o své klouby starali už před 800 lety.

Jak na problémy s klouby