Artritida – zánět kloubů

Redakce Kloubovna | 29.11.2016

Artritida je zánětlivé onemocnění, které napadá klouby. Existuje několik druhů, které mají různé příčiny a způsoby léčby, jedno však mají společné – způsobují bolesti, otoky a zarudnutí postižených kloubů.

artritida

Artritida je často chybně zaměňována s artrózou. Názvy těchto onemocnění znějí podobně, ale mají různé příčiny a projevy a je důležité je umět rozlišit. Stejně jako artróza má i artritida základ ve slově arthros neboli kloub. Rozdíl však najdeme v druhu poškození, který se pod těmito názvy skrývá. Artróza „ujídá” chrupavku (měkkou vrstvu mezi kostmi) a způsobuje, že do sebe kosti nezapadají a třou se. Toto tření ztěžuje pohyb a působí bolest. Artrózou trpí zhruba každý desátý Čech. Naopak artritida je vlastně zánět kloubu a okolních tkání. U nás postihuje „pouze” jednoho člověka ze sta. Nejznámější formou je revmatoidní artritida.

Artritida není artróza. Artróza je degenerativní onemocnění, zatímco artritida je zánět.

Příčiny

Příčinou revmatoidní artritidy je autoimunitní proces, kdy organismus vyrábí protilátky proti vlastnímu kolagenu typu II.  Tato choroba bývá dědičná, ale nemusí tomu tak být vždy. I jiné druhy artritidy mají své konkrétní příčiny – jsou uvedeny v tabulce níže.

Projevy

Artritidu obvykle doprovází bolesti, otoky, zarudnutí a zvýšená teplota kloubu. Projevy specifické pro některé druhy artritidy najdete v tabulce pod textem. Pro nejčastější formu, revmatoidní artritidu, je typická také ranní ztuhlost kloubů ruky, která ale zmizí po rozcvičení.

Artritida napadá jeden kloub (pak ji nazýváme monoartritida), dva až čtyři (oligoartritida), v některých případech dokonce i pět a více (polyartritida). Revmatoidní artritida se dříve nazývala progresivní polyartritida, neboť choroba má progresivní, tedy zhoršující se tendenci, pokud není včas diagnostikována a řádně léčena.

Vyšetření

Lékař vždy začne anamnézou a klinickým vyšetřením zaměřeným na kloubní i mimokloubní projevy. Podle toho dokáže odhadnout, jaký druh artritidy vás sužuje. Jednotlivé druhy artritidy vyžadují různá vyšetření – lékař vás může poslat i na několik z nich.

Léčba

Konkrétní léčba se odvíjí od druhu artritidy. Revmatoidní artritida je závažné autoimunitní onemocnění a vždy jej musí léčit lékař specialista – revmatolog. Léčí se kortikosteroidy, metothrexátem, případně biologickou léčbou. Důležitá jsou režimová opatření, klid, léky proti bolesti, rehabilitace. Antiartritické účinky má také extrakt z pryskyřice stromu zvaného Boswellia serrata. Celý název si nemusíte pamatovat, hlavní je si zapamatovat boswellové kyseliny – v rostlině jsou obsaženy a účinně bojují proti zánětům a bolesti. Extrakt ze stromu Boswellia serrata je zajímavý tím, že v ayurvédské medicíně je používán déle než 5000 let. Některé druhy artritidy se léčí i jinak – informace uvádíme v tabulce v tomto článku. Kolagenní peptidy, vitamin C a Boswellia serrata jsou však užitečné vždy.

Druhy artritidy

 

Štítky: , ,

Nejčtenější články

běh šetrný ke kloubům Běháte? Běhejte správně!

Obléct teplákovku, nazout tenisky, dát do uší sluchátka – a vyrazit. Běh je čím dál oblíbenější druh sportu a to je dobře. Je to ale dobře i pro vaše klouby? Na tom se experti neshodnou. Existují studie, které potvrzují, že ani po letech pravidelného běhání není kloubní chrupavka nijak zvlášť opotřebená, ale samozřejmě najdete i výzkumy tvrdící naprostý opak. Ať už má pravdu kdokoliv, fakt je, že když se budete držet několika zásad, rozhodně svým kloubům uděláte radost.

Jak na problémy s klouby

Zacvičte si venku Zacvičte si venku

Aprílové počasí je sice zrádné, ale zase jsou dny čím dál delší – ideální čas na to, přesunout se z posilovny ven! Pokud tedy zrovna neprší. :) Připravili jsme pro vás obrazový návod, proč a jak si zacvičit na čerstvém vzduchu.

Jak na problémy s klouby