Bolesti lokte

Redakce Kloubovna | 29.11.2016

Bolí vás loket a přitom nemáte tušení, že byste si s ním něco udělali? Pak se možná jedná o takzvaný tenisový loket – a ten zdaleka netrápí jen tenisty.

tenisový loket

Tenisový loket je velmi častý problém projevující se bolestí zevní části lokte, kam se upínají šlachy předloktí. Způsobuje nepříjemné bolesti.

Příčina tenisového lokte

Tenisový loket vzniká u lidí, kteří tento kloub dlouhodobě a jednorázově zatěžují. Akutní forma vzniká po náročné jednorázové zátěži, třeba když strávíte celý den štípáním dříví na chalupě. Jako chronickou formu označujeme potíže trvající déle než šest týdnů anebo také tu, která vznikne důsledkem nesprávné léčby formy akutní.

Příznaky

Můžete s loktem normálně hýbat, ale bolí vás, když se ho dotknete, něco zvedáte nebo si s někým podáte ruku? Pravděpodobně jde o tenisový loket, jehož specialitou je také vystřelování bolesti buď do předloktí, nebo do horní části paže. Možná vás loket bolí zevnitř – v tomto případě může jít o méně častý golfový loket. Příčiny, některé příznaky i léčba obou onemocnění jsou totožné.

Léčba

Ze všeho nejdřív vám lékař loket znehybní – například sádrovým obvazem. Klidový režim loktu uleví. Většinou dostanete i protizánětlivé léky (např. ibuprofen), mast, případně i injekci s lokálním anestetikem. V akutní fázi vám může pomoci také elektroterapie nebo ultrazvuk, v té chronické zase terapie ozářením či laserem. V nejhorším případě je nutná operace – ta ovšem vyžaduje skoro týdenní pobyt v nemocnici a pět měsíců rekonvalescence, než budete opět schopni plné pracovní zátěže.

Štítky: ,

Nejčtenější články

zelenina Všechno, co potřebujete vědět o vitaminech v zelenině

Ať už zeleninu jíte z donucení, anebo její chuť milujete, tyhle informace se vám budou hodit. Dozvíte se, jaké vitaminy obsahují různé druhy zeleniny a kolik je jich třeba sníst. A taky to, jak se stalo, že má zelenina čím dál méně vitaminů a minerálů.

Zdravá strava

9 tipů pro posílení imunity

Imunitní systém nás chrání před škodlivými mikroorganismy a odstraňuje nepotřebné buňky. K tomu využívá různé zbraně – na některou neplechu použije protilátku, na jinou třeba zánět. Abychom byli zdraví a neskolil nás každý bacil, je dobré svou imunitu cíleně posilovat.

Jak na problémy s klouby