Rehabilitace při artróze

Redakce Kloubovna | 29.11.2016

Kromě vhodné kloubní výživy a změny životního stylu se k léčbě artrózy doporučuje i rehabilitace. Seznámíme vás s různými jejími druhy, ale mějte na paměti, že nejvíce o vás ví váš lékař – a proto vám jedině on může poradit způsob rehabilitace, který je vhodný právě pro vás.

rehabilitace při artróze

Cvičení doma

Kloubům pomůže, pokud se budete pravidelně protahovat a také posilovat okolní svalstvo. Cviky provádějte plynule a nepřehánějte to s počtem opakování – méně je někdy více. Podívejte se do zásobníku cviků na hlavní stránce Kloubovny.

Vhodné sporty

Pokud trpíte artrózou, prospěje vám lehká aktivita. Hlavní je pravidelnost a rozumná zátěž. Nejlepší je jízda na kole nebo rotopedu, cvičení na míčích, s gumičkami, pilates, cvičení ve vodě nebo třeba nordic walking. Záleží, v jaké jste kondici a které klouby vás trápí.

Masáže

Bolest může zmírnit masírování postižené části. Vy sami si můžete místa masírovat krouživými pohyby za použití kartáče. Nic nezkazíte, když si budete masírovat také oblast bederní páteře – prokrvíte tím lymfu a podpoříte odplavování škodlivých látek. Mohou pomoci i další masáže, nicméně se vyplatí dát na doporučení lékaře a svěřit se do rukou odborníka.

Elektroterapie

Tento druh rehabilitace využívá různých druhů elektrického proudu, které zlepšují prokrvení tkání, uvolňují napětí svalů či svaly posilují. Elektroterapie je účinná v boji proti bolestem a zánětům. Doufáme, že vás teď nenapadlo si takovou elektroléčbu vyrobit podomácku – na elektroterapii si zajděte k odborníkovi, a to nejlépe na doporučení svého ošetřujícího doktora.

Magnetoterapie či použití laseru

Magnetoterapie zmírňuje bolesti a otoky, zlepšuje hybnost a podporuje regeneraci chrupavky. Jinými slovy, pulzní magnetické pole urychlí procesy v kloubech, a tím zrychluje hojení. Přístroj pro magnetoterapii si můžete pořídit domů, nebo na sezení zajít k odborníkovi. Zde platí víc než kdy jindy rčení „dvakrát měř, jednou řež“ – je zásadní vybrat si opravdu účinný a zdravotně nezávadný přístroj, případně navštívit profesionálního terapeuta.

Léčba teplem či chladem

Přikládání teplých nebo studených zábalů může pomoci od otoků a bolestí. Jako zdroj tepla můžete použít horký ručník nebo vyhřívanou bandáž a jako studený zase led zabalený v ručníku či zmražené gelové polštářky. Víme, že to opakujeme pořád, ale jen váš lékař vám doporučí, jaký zábal zvolit, na jak dlouho ho přiložit a kolikrát v týdnu léčbu aplikovat.

Štítky: , ,

Nejčtenější články

vyšetření bolest kloubů Vyšetření při bolestech kloubů

Bolest kloubů může být příznakem různých onemocnění. Lékařská prohlídka většinou nestačí a lékař vás bude muset poslat i na nějaká vyšetření.

Jak na problémy s klouby

historie kloubní výživy Historie kloubní výživy

Starost o klouby vůbec není záležitostí posledních desetiletí. Zní to skoro neuvěřitelně, ale naši předci se o své klouby starali už před 800 lety.

Jak na problémy s klouby