Vyšetření při bolestech kloubů

Redakce Kloubovna | 29.11.2016

Bolest kloubů může být příznakem různých onemocnění. Lékařská prohlídka většinou nestačí a lékař vás bude muset poslat i na nějaká vyšetření.

vyšetření bolest kloubů

Váš doktor vás může poslat na řadu různých vyšetření, nicméně ať už máte na žádance cokoliv, není důvod se bát. Vysvětlíme vám, co vás čeká a na co se připravit.

Artroskopie

Pokud má váš lékař podezření, že máte nějakým způsobem poškozený kloub, může vás poslat na artroskopii. To je sice operační zákrok, nicméně s minimální zátěží pro organismus – provádí se ambulantně (trvá maximálně hodinu) a většinou se už po dvou týdnech můžete vrátit i ke sportu.

Před artroskopií podstoupíte předoperační vyšetření a na samotný zákrok je nutno přijít nalačno. S lékařem se také předem domluvíte na formě anestezie – buď vás na dobu zákroku uspí úplně, anebo vám jen znecitliví část těla.

Artrosonografie

Toto složitě znějící vyšetření je v podstatě starý známý ultrazvuk. Lékař díky němu vidí oblasti kloubů, jejich měkké části i kostní povrchy. Artrosonografie se vším všudy zabere zhruba půl hodiny a není třeba se na ni nijak zvláštně připravovat.

CT

Zkratka CT vychází z anglického „computer tomography“, a jak z označení vyplývá, jedná se o počítačovou tomografii. Toto vyšetření kombinuje klasický rentgen a počítačový systém, jenž informace zpracovává. CT bezbolestně „rozřeže“ vaše tělo na malinká kolečka, na nichž lékař vidí tkáně vašeho těla do nejmenších detailů.

CT je nebolestivé a bezproblémové vyšetření – pouze diabetikům, alergikům na některou z podávaných látek nebo těhotným ženám musí lékař věnovat více pozornosti. Na vyšetření je nutné přijít nalačno a po něm nesmíte řídit ani obsluhovat přístroje. Probíhá tak, že se jen položíte na vyšetřovací stůl a po zhruba dvaceti minutách je po všem.

Denzitometrie kostí

Pokud máte osteoporózu, je téměř jisté, že vás lékař pošle na denzitometrii kostí. Stejně jako v případě, že na ni má podezření anebo patříte do rizikové skupiny. Toto vyšetření stanoví hustotu vašich kostí (resp. kostní tkáně) a míru jejich vyživení minerály.

Existují tři metody denzitometrie – rentgenová, ultrazvuková a kvantitativní počítačová tomografie. Všechny jsou bezbolestné, do půl hodiny hotové a nevyžadují zvláštní přípravu.

Krevní testy

Už krevní testy dokážou lékaři napovědět, co může být příčinou vaší bolesti. Například artritidu prozradí vyšší sedimentace a přítomnost C-reaktivního proteinu a revmatoidního faktoru. Je nám jasné, že tyto látky jsou pro vás španělská vesnice, ale chceme tím říct, že dobrý lékař zkrátka leccos pozná už z odběrů krve a moči. Jen musí vědět, na jakou látku se zaměřit.

Magnetická rezonance

Pro někoho možná děsivě znějící vyšetření má tu výhodu, že na rozdíl od CT nenese žádná rizika spojená se zářením. Dokáže získat „řezy“ určité části těla, anebo dokonce vymodelovat 3D obraz požadovaného orgánu.

Vyšetření trvá od deseti minut do zhruba hodiny a nevyžaduje žádnou přípravu. Je však nevhodné pro osoby s kardiostimulátorem, ženy v prvním trimestru těhotenství anebo pro osoby s klaustrofobií – během vyšetření totiž ležíte v jakémsi „tunelu“. Nicméně jste stále v kontaktu s lékařským personálem, takže se není čeho bát.

Rentgenové vyšetření

Toto vyšetření je jedno z nejběžnějších a díky rentgenovému záření se může lékař podívat „skrz“ vaše tělo. Vyšetření nebolí, nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu a trvá jen několik minut.

Štítky: , ,

Nejčtenější články

osteoporóza Vliv kolagenních peptidů na postmenopauzální osteoporózu

V souvislosti s léčbou postmenopauzální osteoporózy se nejčastěji doporučuje změna životního stylu, úprava váhy a doplňování vápníku, vitaminu D a estrogenu. Kladenští lékaři však zkusili třetí zmíněnou látku nahradit kolagenními peptidy a zkoumali, jestli tato kombinace může pomoci.

Věda a výzkum

zdravé klouby prevence Desatero pro zdravé klouby

Klouby máme jenom jedny, proto je rozumné si je hýčkat. Jak se o ně starat, aby nám sloužily co nejdéle?

Jak na problémy s klouby