Kde najít správný kolagen pro naše chrupavky?

Redakce Kloubovna | 30.11.2016

Kolagen tvoří desetinu hmotnosti našeho těla a stará se mimo jiné o zdravé klouby, kosti a chrupavky. Jak ho s věkem ubývá, ztrácíme pružnost a pohyb je pro nás každým rokem těžší. Tento proces můžeme zpomalit tím, že budeme chrupavku průběžně vyživovat kolagenem. Ale má to háček.

kolagen

Nepomůže nám, když se budeme ládovat sulcem, aspikem nebo třeba vepřovými kostmi. Chrupavky jsou sice tvořeny přírodním kolagenem, náš trávicí trakt si s ním ale při trávení neumí poradit. Žaludeční stěna nedokáže dlouhé molekulové řetězce vstřebat a účinné látky se nedostanou tam, kam mají. Kolagen v tabletkách anebo ve stravě vám sice neublíží, ale rozhodně ani nepomůže.

Jen enzymaticky hydrolyzovaný kolagen kloubům pomůže

Enzymatická hydrolýza je proces, který vezme dlouhé molekulové lano stočené ze tří řetězců aminokyselin a „nastříhá“ ho na malé kousíčky. Když tyto malé kousky sníme, žaludeční stěna je bez problémů vstřebá a přes lymfu pošle do krve. Odtamtud už se dostanou přímo do kloubního maziva a chrupavky. Hydrolyzovaný kolagen najdete jen v doplňcích výživy ve formě kolagenních peptidů. V polévce, sulcu, tlačence, medvídcích či želatině najdete jen kolagen denaturovaný. To je lano kolagenu rozpletené na řetězce. Tyto aminokyselinové řetězce (polypeptidy) dokážou naše trávicí enzymy narušit a rozstříhat, ale tyto fragmenty nemají biologickou aktivitu a neumí chrupavku, kost a jiné pojivové tkáně regenerovat.

vstřebávání kolagenních peptidů

Štítky: , , ,

Nejčtenější články

běh šetrný ke kloubům Běháte? Běhejte správně!

Obléct teplákovku, nazout tenisky, dát do uší sluchátka – a vyrazit. Běh je čím dál oblíbenější druh sportu a to je dobře. Je to ale dobře i pro vaše klouby? Na tom se experti neshodnou. Existují studie, které potvrzují, že ani po letech pravidelného běhání není kloubní chrupavka nijak zvlášť opotřebená, ale samozřejmě najdete i výzkumy tvrdící naprostý opak. Ať už má pravdu kdokoliv, fakt je, že když se budete držet několika zásad, rozhodně svým kloubům uděláte radost.

Jak na problémy s klouby

Zacvičte si venku Zacvičte si venku

Aprílové počasí je sice zrádné, ale zase jsou dny čím dál delší – ideální čas na to, přesunout se z posilovny ven! Pokud tedy zrovna neprší. :) Připravili jsme pro vás obrazový návod, proč a jak si zacvičit na čerstvém vzduchu.

Jak na problémy s klouby