Kde najít správný kolagen pro naše chrupavky?

Redakce Kloubovna | 30.11.2016

Kolagen tvoří desetinu hmotnosti našeho těla a stará se mimo jiné o zdravé klouby, kosti a chrupavky. Jak ho s věkem ubývá, ztrácíme pružnost a pohyb je pro nás každým rokem těžší. Tento proces můžeme zpomalit tím, že budeme chrupavku průběžně vyživovat kolagenem. Ale má to háček.

kolagen

Nepomůže nám, když se budeme ládovat sulcem, aspikem nebo třeba vepřovými kostmi. Chrupavky jsou sice tvořeny přírodním kolagenem, náš trávicí trakt si s ním ale při trávení neumí poradit. Žaludeční stěna nedokáže dlouhé molekulové řetězce vstřebat a účinné látky se nedostanou tam, kam mají. Kolagen v tabletkách anebo ve stravě vám sice neublíží, ale rozhodně ani nepomůže.

Jen enzymaticky hydrolyzovaný kolagen kloubům pomůže

Enzymatická hydrolýza je proces, který vezme dlouhé molekulové lano stočené ze tří řetězců aminokyselin a „nastříhá“ ho na malé kousíčky. Když tyto malé kousky sníme, žaludeční stěna je bez problémů vstřebá a přes lymfu pošle do krve. Odtamtud už se dostanou přímo do kloubního maziva a chrupavky. Hydrolyzovaný kolagen najdete jen v doplňcích výživy ve formě kolagenních peptidů. V polévce, sulcu, tlačence, medvídcích či želatině najdete jen kolagen denaturovaný. To je lano kolagenu rozpletené na řetězce. Tyto aminokyselinové řetězce (polypeptidy) dokážou naše trávicí enzymy narušit a rozstříhat, ale tyto fragmenty nemají biologickou aktivitu a neumí chrupavku, kost a jiné pojivové tkáně regenerovat.

vstřebávání kolagenních peptidů

Štítky: , , ,

Nejčtenější články

jak funguje imunitní systém Jak vlastně funguje náš imunitní systém?

Imunitní systém funguje jako ochránce. Brání tělo před zlými mikroorganismy zvenčí a zbavuje ho nádorových, poškozených a nepotřebných buněk.

Věda a výzkum

9 tipů pro posílení imunity

Imunitní systém nás chrání před škodlivými mikroorganismy a odstraňuje nepotřebné buňky. K tomu využívá různé zbraně – na některou neplechu použije protilátku, na jinou třeba zánět. Abychom byli zdraví a neskolil nás každý bacil, je dobré svou imunitu cíleně posilovat.

Jak na problémy s klouby