Vliv kolagenních peptidů na postmenopauzální osteoporózu

Redakce Kloubovna | 30.11.2016

V souvislosti s léčbou postmenopauzální osteoporózy se nejčastěji doporučuje změna životního stylu, úprava váhy a doplňování vápníku, vitaminu D a estrogenu. Kladenští lékaři však zkusili třetí zmíněnou látku nahradit kolagenními peptidy a zkoumali, jestli tato kombinace může pomoci.

osteoporóza

Osteoporóza je nepříjemné civilizační onemocnění kloubů a v Evropě trápí 6–8 % obyvatel. Způsobuje „řídnutí“ kostí, které vede k tomu, že si zlomíte kost i při úplně obyčejné činnosti. Skupinou, u níž existuje velké riziko osteoporózy, jsou ženy po menopauze – snížená hladina estrogenu spolu se stárnutím vytváří „ideální“ podmínky pro toto onemocnění. Lze jeho vývoj alespoň nějak zpomalit? Odborníci z Kladna přišli na to, že pomoci mohou kolagenní peptidy.

Kolagenní peptidy, vitamin D a vápník jako zbraně proti řídnutí kostí

Studie revmatologické ambulance v Kladně zkoumala vliv kolagenních peptidů, vápníku a vitaminu D na úbytek kostní hmoty u žen po menopauze. Zkoumání bylo provedeno na 21 ženách s postmenopauzální osteopenií (v podstatě „lehčí“ formou onemocnění, kde úbytek kostní hmoty není tak vysoký), které užívaly tyto látky po dobu jednoho roku.

Výsledky ukázaly, že hustota kostí zůstala buď stejná, nebo byla dokonce vyšší. Markery kostní novotvorby se zvýšily o 40 %. To znamená, že se o 40 % zvýšila schopnost organismu vytvářet kosti. Aby byl výzkum skutečně objektivní, bylo by zapotřebí provést ho znova a s vyšším počtem zúčastněných, nicméně i takto jsou výsledky přinejmenším povzbudivé.

Pokud jste tedy v klimakteriu a trápí vás osteoporóza, můžeme jedině doporučit doplňky stravy obsahující kolagenní peptidy, vitamin D a vápník ve využitelné formě (laktoglukonát vápenatý). Nemají žádné vedlejší účinky a mohou úbytek kostní hmoty zbrzdit.

Štítky: , ,

Nejčtenější články

historie kloubní výživy Historie kloubní výživy

Starost o klouby vůbec není záležitostí posledních desetiletí. Zní to skoro neuvěřitelně, ale naši předci se o své klouby starali už před 800 lety.

Jak na problémy s klouby

Proč máme vrásky

Stárnutí je přirozený proces, se nímž jde bohužel ruku v ruce i vznik vrásek. Stárnutí je závislé na mnoha faktorech, z nichž některé můžeme ovlivnit – například životosprávu. Jiné máme dané geneticky.

Věda a výzkum