Bolest zad: příčinou může být jednostranná zátěž i osteoporóza

Redakce Kloubovna | 6.1.2017

Bolest zad je dost široký pojem – bolet vás může krk, kříž, bok anebo taky všechno dohromady. Možná vás to překvapí, ale na vině může být i kloubní onemocnění – osteoporóza. Jak se jednotlivé bolesti projevují a jak se léčí, zjistíte v našem článku.

bolest zad

Záda trápí většinu populace – u někoho jde jen o chvilkovou záležitost, jiní s bolestmi bojují celý život. I bolesti zad se ale dají rozdělit na základě oblastí a typů bolesti. Dneska se podíváme na zoubek jednotlivým druhům bolesti zad.

Páteř: osteoporóza nebo namožení

Máte pocit, že vás záda bolí jako celek? Jestli jde o ostrou bolest a křeče v zádech, může jít o následky namožení či prochladnutí. To pak chce teplo, klid a léky proti bolesti. Pokud máte spíš pocit, že se hůř hýbete, rostete „do země“ a záda vás bolí, může jít o příznaky osteoporózy.

Léčba osteoporózy

Osteoporóza je civilizační onemocnění, takže bojovat se proti ní dá zdravým životním stylem, kvalitní stravou, výživovými doplňky a pravidelnou aktivitou. U vážnějších stadií je nutné brát i léky předepsané lékařem.

Osteoporóza způsobuje řídnutí kostí, proto je dobré jejich výživu podpořit také vápníkem, vitaminem D a kolagenními peptidy.

bolesti_zad

Krční páteř: hlavně klid

Ztuhlý, až zablokovaný krk si můžete „uhnat“ tím, že trávíte hodiny za počítačem a přitom špatně sedíte, případně když nesprávně plavete prsa. Průvan a klimatizace jsou dalšími rizikovými faktory. Problémy s krční páteří se projevují ztuhnutím šíje a bolestmi hlavy.

Léčba

Lidé se snaží si krk sami rozmasírovat, ale to je zásadní chyba. Chce to spíš klidový režim a krční límec. Od bolestí vám pomohou volně dostupné léky proti bolesti.

Kříž

Když při sportu zatěžujete pořád jen jednu část těla nebo zvedáte těžká břemena, může vás najednou přepadnout prudká bolest. Lidově se tomuto zablokování kříže říká houser či hexenšus a je pro něj typické to, že bolest nevystřeluje do končetin. Pokud ovšem bolest vystřeluje do nohy, může se jednat o vyhřezlou plotýnku.

Když vás bolí kříž, může být vodítkem to, jestli bolest vystřeluje, nebo ne. Jestli nevystřeluje, může to být takzvaný houser. Pokud ano, je to dost možná vyhřezlá plotýnka.

Léčba

Na housera si můžete vzít prášky proti bolesti či použít speciální masti, ale nejlépe uděláte, když zajdete k fyzioterapeutovi nebo chiropraktikovi. Vyhřezlá plotýnka už je ale vážnější záležitost – to chce návštěvu neurologa. Vystřelující bolest do končetiny ji totiž může taky dlouhodobě znehybnit.

Oblast boku nad kyčlí

Vystřeluje vám bolest píchavého nebo tupého charakteru směrem od páteře do křížokyčelního kloubu? Může jít o zablokování z důsledku prudkého doskoku či rotačního pohybu. Potrápit ale tato bolest umí i osoby s jednou nohou kratší, poněvadž ty automaticky více zatěžují druhou končetinu.

Léčba

Na takovou bolest se hodí speciální masti, které tlumí záněty i bolest. Pomůže vám také bederní pás a návštěva fyzioterapeuta, jenž vás „napraví“.

Štítky:

Nejčtenější články

Osteoartróza v číslech Osteoartróza v číslech

Artróza je onemocnění, které postihuje nejčastěji starší osoby, ale výjimkou nejsou ani dvacátníci. Co zapříčiňuje její vznik, koho nejčastěji postihuje a jak se dají její projevy zmírnit, se dozvíte v naší infografice.

Věda a výzkum

cesta kolagenních peptidů do vašich kloubů Cesta kolagenních peptidů do vašich kloubů

Když sníme kolagen, naše trávení si s ním tak úplně neumí poradit – většina nestráveného kolagenu putuje do střeva a nikoliv do chrupavek, kde bychom jej rádi viděli. Na druhou stranu, kolagenní peptidy jsou vlastně kolagen změněný tak, aby ho tělo dokázalo využít, tj. vstřebat a distribuovat do pojivových tkání.

Kolagenní peptidy