Kolagenní peptidy a jejich vliv na artrózu

Redakce Kloubovna | 25.1.2017

Namísto prázdných slibů jsme se vám rozhodli sepsat výsledky vědeckých studií zabývajících se artrózou a její léčbou kolagenními peptidy.

výzkum

Kolagenní peptidy jsou jediná forma kolagenu, která se dokáže dostat až do chrupavek a tam stimulovat produkci (syntézu) mladého kolagenu. Samozřejmě ani peptidy nejsou všemocné a nedokážou pomoci všem. Ale studie dokazují, že většina pacientů cítí úlevu od bolesti kloubů už po několika týdnech užívání.

Ortopedická klinika II. LF UK v Praze: 65 % pacientů zaznamenalo úlevu po 6 týdnech užívání

V rámci klinických zkoušek podávali lékaři z Karlovy univerzity doplněk stravy Geladrink (s kolagenními peptidy Gelita) pacientům s projevy artrózy. Pacienti dostávali nápoj s 9,2 g kolagenních peptidů denně, a to po dobu 2 až 3 měsíců. Nikdo z pacientů nezaznamenal nežádoucí účinky a po šesti týdnech užívání pociťovalo úlevu 13 z 20 testovaných.

Revmatologický ústav v Praze: 75 % pacientů pociťovalo úlevu a zlepšení pohyblivosti po 12 týdnech užívání

Profesor Milan Adam a kolektiv provedli studii na 82 osobách trpících artrózou kolene nebo kyčlí. Pacienti dostávali 10 gramů kolagenních peptidů denně, a to po dobu tří měsíců. Tři čtvrtiny z nich na konci kúry zaznamenaly úlevu a lepší pohyblivost – zlepšení stavu přetrvávalo u více než poloviny ještě po dvou měsících po ukončení studie.

Privátní rehabilitační ambulantní praxe: Geladrink pomohl 12 z 15 osob trpících bolestmi kloubů

Jan Vacek a Martina Zemanová z rehabilitační ambulantní praxe zkoušeli účinky Geladrinku Forte na pacienty ve věku 22 až 82 let trpící kloubními obtížemi. Mezi patnácti sledovanými osobami byly také ty s pokročilou artrózou kolene (gonartrózou). Po dobu dvou měsíců testovaní užívali doplněk stravy s 3,3 gramy kolagenních peptidů a dalšími látkami jako glukosaminsulfátem, chondroitinsulfátem nebo MSM. Čtyři pětiny zúčastněných pocítily po osmi týdnech užívání úlevu od bolesti a vyšší rozsah pohybu. Jedna pětina (tedy tři lidé) změnu nepocítila.

Studie byly prováděny na poměrně malém vzorku pacientů, protože zkoumat větší už vyžaduje obrovské rozpočty. I tak ale dokázaly, že kolagenní peptidy stojí za zkoušku – buď pocítíte úlevu do bolesti, anebo vám v nejhorším případě jen nepomohou. K tomuto názoru dospěl i R. W. Moskowitz ve své studii „Význam kolagenního hydrolyzátu pro onemocnění kostí a kloubů“ z roku 2000:

Hydrolyzovaný kolagen stojí za pozornost v souvislosti s dlouhodobou léčbou chronických kloubních obtíží – je totiž velmi bezpečný.

Štítky: , ,

Nejčtenější články

jak funguje imunitní systém Jak vlastně funguje náš imunitní systém?

Imunitní systém funguje jako ochránce. Brání tělo před zlými mikroorganismy zvenčí a zbavuje ho nádorových, poškozených a nepotřebných buněk.

Věda a výzkum

vyšetření bolest kloubů Vyšetření při bolestech kloubů

Bolest kloubů může být příznakem různých onemocnění. Lékařská prohlídka většinou nestačí a lékař vás bude muset poslat i na nějaká vyšetření.

Jak na problémy s klouby