Boswellia serrata: bylina se zázračnými účinky na klouby

Redakce Kloubovna | 7.2.2017

Název Boswellia serrata vám asi nic moc neřekne. Její český překlad už možná ano – kadidlovník pytlovitý. Tato bylina s trochu legračním názvem podle výzkumů účinně působí proti zánětům.

Když se řekne kadidlovník, většině lidí se asi vybaví kadidlo, tradiční náboženský artefakt, jeden z darů, které přinesli tři králové malému Ježíškovi. Kromě aromatického oleje se ale z kadidlovníku dá získat téměř zázračná látka, jež pomáhá v boji proti zánětům – včetně artritidy.

Extrakty z kadidlovníku využívali lidé už před pěti tisíci lety ve starověkém Egyptě, Řecku a v Asii. Boswellia je listnatý strom, který roste v Indii a obsahuje boswellové kyseliny – a ty výrazně zpomalují zánětlivé procesy v kloubech. Výtažek z pryskyřice je proto součástí každé kvalitní kloubní výživy.

Boswellové kyseliny

Zatímco ve středověku se kadidlovníky uměle vysazovaly, dnes se dají najít ve volné přírodě. Výtažky boswellových kyselin se získávají z takzvané klejopryskyřice. Jejich účinek byl několikrát ověřen různými klinickými studiemi – pacienti po několikatýdenním podávání této látky popisovali úlevu od bolestí kloubů a zlepšení jejich pohyblivosti.

Boswellové kyseliny mají silné protizánětlivé a analgetické účinky. Dokáží obnovit krevní cévy, jež jsou poškozené zánětem, díky tomu se zlepšuje krevní oběh a výživa postižených tkání. Tahle přírodní látka dokáže také zmírnit klasickou ranní ztuhlost kloubů, kterou dobře znají zejména starší lidé.

Pomoc bez vedlejších účinků

Boswellové kyseliny mají navíc, na rozdíl od chemicky vytvořených látek, velkou výhodu – nemají totiž žádné vedlejší účinky, jako je třeba vyšší tlak. Zároveň nemají vliv ani na zažívání nebo funkci srdce. Podobné účinky jako Boswellia má například kyselina acetylsalicylová (aspirin), ale opět – na rozdíl od aspirinu, který může lidem působit střevní potíže a ředit krev, je Boswellia zcela bez vedlejších účinků.Boswellia serrata: bylina se zázračnými účinky na klouby

Vědecky ověřeno: Boswellia kloubům pomáhá

Ve Spojených státech a v Indii proběhla řada klinických studií, které se snažily ověřit účinky Boswellie u pacientů trpících bolestmi kloubů (včetně těch s diagnózou artrózy, artritidy apod.). Celých 88 % účastníků studie potvrdilo zlepšení ztuhlosti kloubů a jejich otoků a citlivosti. Všichni pacienti s problémy s kolenním kloubem pozorovali snížení bolestivosti a zvýšení pohyblivosti i vzdálenosti, kterou byli schopni ujít.

Denní dávka extraktu z Boswellie serraty, již doporučují odborníci na základě klinických studií, je 900 mg. Přírodní extrakt z Boswellie serraty najdete v doplňcích stravy, denní doporučené množství je obsaženo například v doplňku stravy s názvem Geladrink Fast, který kromě Boswellie obsahuje i důležité kolagenní peptidy, jež stimulují tvorbu mladého kolagenu, a přispívají tak k normálnímu stavu chrupavek a k regeneraci kloubů.

Štítky: , ,

Nejčtenější články

vyšetření bolest kloubů Vyšetření při bolestech kloubů

Bolest kloubů může být příznakem různých onemocnění. Lékařská prohlídka většinou nestačí a lékař vás bude muset poslat i na nějaká vyšetření.

Jak na problémy s klouby

osteoporóza Vliv kolagenních peptidů na postmenopauzální osteoporózu

V souvislosti s léčbou postmenopauzální osteoporózy se nejčastěji doporučuje změna životního stylu, úprava váhy a doplňování vápníku, vitaminu D a estrogenu. Kladenští lékaři však zkusili třetí zmíněnou látku nahradit kolagenními peptidy a zkoumali, jestli tato kombinace může pomoci.

Věda a výzkum