Boswellia serrata: bylina se zázračnými účinky na klouby

Redakce Kloubovna | 7.2.2017

Název Boswellia serrata vám asi nic moc neřekne. Její český překlad už možná ano – kadidlovník pytlovitý. Tato bylina s trochu legračním názvem podle výzkumů účinně působí proti zánětům.

Když se řekne kadidlovník, většině lidí se asi vybaví kadidlo, tradiční náboženský artefakt, jeden z darů, které přinesli tři králové malému Ježíškovi. Kromě aromatického oleje se ale z kadidlovníku dá získat téměř zázračná látka, jež pomáhá v boji proti zánětům – včetně artritidy.

Extrakty z kadidlovníku využívali lidé už před pěti tisíci lety ve starověkém Egyptě, Řecku a v Asii. Boswellia je listnatý strom, který roste v Indii a obsahuje boswellové kyseliny – a ty výrazně zpomalují zánětlivé procesy v kloubech. Výtažek z pryskyřice je proto součástí každé kvalitní kloubní výživy.

Boswellové kyseliny

Zatímco ve středověku se kadidlovníky uměle vysazovaly, dnes se dají najít ve volné přírodě. Výtažky boswellových kyselin se získávají z takzvané klejopryskyřice. Jejich účinek byl několikrát ověřen různými klinickými studiemi – pacienti po několikatýdenním podávání této látky popisovali úlevu od bolestí kloubů a zlepšení jejich pohyblivosti.

Boswellové kyseliny mají silné protizánětlivé a analgetické účinky. Dokáží obnovit krevní cévy, jež jsou poškozené zánětem, díky tomu se zlepšuje krevní oběh a výživa postižených tkání. Tahle přírodní látka dokáže také zmírnit klasickou ranní ztuhlost kloubů, kterou dobře znají zejména starší lidé.

Pomoc bez vedlejších účinků

Boswellové kyseliny mají navíc, na rozdíl od chemicky vytvořených látek, velkou výhodu – nemají totiž žádné vedlejší účinky, jako je třeba vyšší tlak. Zároveň nemají vliv ani na zažívání nebo funkci srdce. Podobné účinky jako Boswellia má například kyselina acetylsalicylová (aspirin), ale opět – na rozdíl od aspirinu, který může lidem působit střevní potíže a ředit krev, je Boswellia zcela bez vedlejších účinků.Boswellia serrata: bylina se zázračnými účinky na klouby

Vědecky ověřeno: Boswellia kloubům pomáhá

Ve Spojených státech a v Indii proběhla řada klinických studií, které se snažily ověřit účinky Boswellie u pacientů trpících bolestmi kloubů (včetně těch s diagnózou artrózy, artritidy apod.). Celých 88 % účastníků studie potvrdilo zlepšení ztuhlosti kloubů a jejich otoků a citlivosti. Všichni pacienti s problémy s kolenním kloubem pozorovali snížení bolestivosti a zvýšení pohyblivosti i vzdálenosti, kterou byli schopni ujít.

Denní dávka extraktu z Boswellie serraty, již doporučují odborníci na základě klinických studií, je 900 mg. Přírodní extrakt z Boswellie serraty najdete v doplňcích stravy, denní doporučené množství je obsaženo například v doplňku stravy s názvem Geladrink Fast, který kromě Boswellie obsahuje i důležité kolagenní peptidy, jež stimulují tvorbu mladého kolagenu, a přispívají tak k normálnímu stavu chrupavek a k regeneraci kloubů.

Štítky: , ,

Nejčtenější články

běh šetrný ke kloubům Běháte? Běhejte správně!

Obléct teplákovku, nazout tenisky, dát do uší sluchátka – a vyrazit. Běh je čím dál oblíbenější druh sportu a to je dobře. Je to ale dobře i pro vaše klouby? Na tom se experti neshodnou. Existují studie, které potvrzují, že ani po letech pravidelného běhání není kloubní chrupavka nijak zvlášť opotřebená, ale samozřejmě najdete i výzkumy tvrdící naprostý opak. Ať už má pravdu kdokoliv, fakt je, že když se budete držet několika zásad, rozhodně svým kloubům uděláte radost.

Jak na problémy s klouby

Zacvičte si venku Zacvičte si venku

Aprílové počasí je sice zrádné, ale zase jsou dny čím dál delší – ideální čas na to, přesunout se z posilovny ven! Pokud tedy zrovna neprší. :) Připravili jsme pro vás obrazový návod, proč a jak si zacvičit na čerstvém vzduchu.

Jak na problémy s klouby