5 důvodů, proč bolestmi kloubů trpí stále mladší lidé

Redakce Kloubovna | 17.2.2017

Mladí většinou zdraví svých kloubů neřeší, protože mají pocit, že taková onemocnění se týkají lidí o generace starších. Poslední dobou je tomu ale přesně naopak. Víme proč.

5 důvodů, proč bolestmi kloubů trpí stále mladší lidé

Mladí většinou zdraví svých kloubů neřeší, protože mají pocit, že taková onemocnění se týkají lidí o generace starších. Poslední dobou je tomu ale přesně naopak. Víme proč. Lidé se totiž často pohybují v extrémech – buď své tělo přetěžují, anebo se nehýbou vůbec. Oba dva přístupy klouby poškozují, a tak se může klidně stát, že třicetiletý člověk začne trpět artrózou.

1. Nedostatek pohybu

Díky rychlému vývoji moderních technologií se nám žije o mnoho pohodlněji než našim prarodičům, ale má to i své stinné stránky. Zdaleka se tolik nehýbeme, dny trávíme u počítačů v kanceláři a večery s laptopem či u televize. Na pohyb není čas nebo chuť, a  lidé tak mnohem častěji trpí obezitou, klouby neprocvičují a neprotahují, a ty tím pádem trpí. Klíčem ke kloubnímu zdraví je vyrovnaný životní styl, dostatek pohybu, ideálně každý den. Nemusíte se přitom mučit v posilovně, nejzdravější jsou svižné procházky nebo třeba plavání.

2. Stres

Naše psychika velmi výrazně ovlivňuje to, jak se cítíme fyzicky. Pokud jsme ve stresu, ani to nemusíme vnímat, ale celé naše tělo je v křeči, dýcháme povrchově, nefunguje nám správně metabolismus, máme oslabenou imunitu, čímž jsme náchylnější k infekcím, a více se opotřebovávají naše klouby. Tělo při stresu spotřebovává o 70 procent více draslíku a zinku, a pokud je člověk nedoplňuje, bohužel to brzy pozná.

Například revmatoidní artridita vzniká tak, že se vlastní obranné buňky obracejí proti tělním tkáním, místo aby je chránily. Lékaři se domnívají, že příčinou může být neúměrné vyčerpávání imunity – právě kvůli dlouhodobému stresu nebo přechozené infekci, jako je třeba těžší chřipka. Pokud tedy provozujete stresové povolání nebo v životě zažíváte těžší období, je dobré doplňovat vitaminy a pravidelně užívat správnou kloubní výživu.

3. Přetěžování

Stejně jako nadměrné lenošení, i nadměrné přetěžování kloubů může škodit. V poslední době je velice trendy hodně běhat a cvičit, chlubit se svými výsledky na sociálních sítích a podobně. Jenže taková honba za ideálem z časopisu se vám může vymstít. Pokud totiž provozujete sport, kde tělo buď přetěžujete jednostranně, například tenis nebo squash, nebo se věnujete sálovým sportům, při nichž vaše končetiny dopadají na tvrdou plochu, může se stát, že za pár let vás začnou bolet klouby. Zkuste si proto naplánovat tréninky s rozmyslem a tak, aby byly opravdu zdraví prospěšné.

4. Smartphony

Bude to možná znít trochu směšně, ale problémy se šlachami a klouby na rukou může zapříčinit i používání smartphonů. Rozhlédněte se kolem sebe – prakticky každý má nonstop v ruce mobilní telefon a něco si v něm prohlíží nebo ťuká na displej. Klouby v prstech se tak mnohem rychleji opotřebovávají. Nejde samozřejmě o nic tragického, ale znáte to, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…

5. Výživa

I výživa má vliv na to, že mladých pacientů s bolavými klouby přibývá. Z našeho jídelníčku se totiž vytrácejí přirozené zdroje vitaminu C, betakarotenu a omega-3 esenciálních mastných kyselin, to znamená ovoce, zelenina a ryby. Naopak jíme o dost víc mastných pochutin z fast foodů, mnohdy také během chůze. Aby tělo správně fungovalo, potřebuje pestrou a vyváženou stravu. Není potřeba hned měnit veškeré své návyky, stačí začít malými krůčky – sem tam si dát hrst oříšků, vyměnit bílé pečivo za celozrnné a nezapomínat na denní porci ovoce, zeleniny a ryb.

5 důvodů, proč bolestmi kloubů trpí stále mladší lidé

Štítky: ,

Nejčtenější články

historie kloubní výživy Historie kloubní výživy

Starost o klouby vůbec není záležitostí posledních desetiletí. Zní to skoro neuvěřitelně, ale naši předci se o své klouby starali už před 800 lety.

Jak na problémy s klouby

Proč máme vrásky

Stárnutí je přirozený proces, se nímž jde bohužel ruku v ruce i vznik vrásek. Stárnutí je závislé na mnoha faktorech, z nichž některé můžeme ovlivnit – například životosprávu. Jiné máme dané geneticky.

Věda a výzkum