Máte kloubní náhradu? Na tohle si dávejte pozor

Redakce Kloubovna | 10.3.2017

Výměna kloubu za kloubní náhradu je poměrně náročná operace – a to nejen, co se týče předoperačních příprav, ale také když přijde na pooperační období. V zásadě jde o péči o operační ránu, pravidelné kontroly, rehabilitaci a kroky vedoucí k návratu do každodenního života. Jakmile dodržíte všechna doporučení lékařů, měli byste se během dvou až pěti měsíců vrátit k životu v podobě, na jakou jste byli zvyklí.

1. Máte kloubní náhradu? Na tohle si dávejte pozor

Nejčastějším důvodem, proč pacienti potřebují náhradu kloubu, je artróza kloubu IV. stupně dle Kellgrena, tedy vážná destrukce kloubu doprovázená neutišitelnými bolestmi. Příčin vážné degenerace, až destrukce kloubu, kdy je potřeba kloubní náhrada, je celá řada. Dnes je za hlavní příčinu artrózy kyčelního kloubu považován mechanický konflikt mezi oběma konci kyčelního kloubu, který je vázán na pohyb kyčelního kloubu. Mechanický konflikt je dán na jedné straně kloubní jamkou a na straně druhé hlavicí kosti stehenní. Špatnému vrozenému postavení kloubů neprospívá nadváha a přílišná či nevhodná fyzická zátěž. Když už na to přijde a vy musíte na sál, měli byste vědět, co takový život s kloubní náhradou obnáší. U nás se to dozvíte.

Péče o pooperační ránu

Dodržujte pokyny lékařů a sestřiček a neodstraňujte sterilní krytí na ráně. Stehy po výměně kolenního i kyčelního kloubu se vyndávají zhruba deset dní po operaci.

Pravidelné pooperační kontroly

Je velmi důležité chodit pravidelně na pooperační kontroly, aby lékař včas zjistil případné komplikace a mohl začít s léčbou. Jenom lékař včas rozpozná případnou pooperační infekci, která se občas může vyskytnou a již je třeba okamžitě léčit. U výměny kolenního kloubu vás lékař bude chtít vidět zhruba dva týdny po propuštění a pak tři měsíce po operaci. Později je dobré přijít na kontrolu alespoň jednou až rok. Ale hlavně – kdykoliv byste měli pocit, že je s protézou něco jinak, hned se objednejte.

Rehabilitace

Pooperační rehabilitace by měla navazovat na tu předoperační. Je samozřejmě rozdíl, jestli jde o náhradu kolenního, anebo kyčelního kloubu. V zásadě s vámi ale začnou opatrně cvičit už v nemocnici, často nejprve na lůžku a pak i mimo něj. Z nemocnice byste měli odejít o berlích a být schopni zvládat základní úkony. Tím to ovšem teprve začíná. Je třeba cvičit doma, a to pravidelně – konkrétní cvičení vám doporučí v nemocnici. Cviky, které se obvykle po výměně kolenního kloubu doporučují, najdete i v článku na Kloubovně. Určitě je dobrá i rehabilitace v lázních.

Vhodný životní styl

Kloubům škodí nadváha a umělým kloubům dvojnásob. Při každém pohybu se nepatrně opotřebují kontaktní plochy protézy, a čím je tlak na ně vyšší, tím vyšší je i míra opotřebení. Je tedy důležité držet si rozumnou váhu.

Výživa pro vaše kosti a klouby

Kloubů je v lidském těle více než sto. Po výměně kloubu je třeba pamatovat i na ostatní klouby, které odlehčují kloubu postiženému a přebírají část jeho zátěže. I tyto klouby mohou být osteoartrózou zasažené. Ve výživě se zaměřte na dostatek vápníku, hořčíku, zinku, vitaminů C a D a kolagenních peptidů, neboť tyto látky podporují metabolismus kostí, do nichž se umělý náhradní kloub musí vhojit.

Po výměně kloubu je vhodný například doplněk stravy Calcidrink s kolagenními peptidy, minerály, vitaminy a bylinnými extrakty, podporujícími metabolismus kostí. Calcidrink je vhodné kombinovat s doplňkem stravy Geladrink Fast s vysokým obsahem extraktu z Boswellie serraty, která přispívá k normálnímu stavu kostí a kloubů.

Lehké rekreační sportování

S vhodnými sporty, jako je třeba plavání, chůze, golf, jízda na kole nebo turistika, můžete začít asi půl roku po operaci. Určitě se vyvarujte extrémních sportů, kde hrozí prudké pohyby a skoky anebo u nichž je riziko nějakého pádu. Přesná doba záleží na vašem zdravotním stavu a také na tom, místo kterého kloubu máte náhradu.

1. Máte kloubní náhradu? Na tohle si dávejte pozor

Štítky: , , ,

Nejčtenější články

péče o klouby v různém věku Jak se starat o klouby v různém věku

Klouby máme jenom jedny a měli bychom se k nim podle toho chovat. Každá věková skupina by ke kloubům měla přistupovat trošku jinak. Jak konkrétně, zjistíte v tomto článku.

Jak na problémy s klouby

6 faktů, které byste měl vědět o svém zdraví 6 faktů, které byste měl vědět o svém zdraví

Jste muž? A chcete být zdravý muž? Pak se seznamte se šesti způsoby, jak snížit riziko vzniku kloubního onemocnění, srdeční příhody nebo třeba cukrovky.

Jak na problémy s klouby