Proč by lidé neměli užívat kloubní výživu pro koně

Redakce Kloubovna | 12.3.2017

Kloubní výživa pro koně byla vyvinuta speciálně pro potřeby těchto krásných zvířat. Někteří lidé ji však užívají a věří, že je to nejlepší řešení. Existuje ale hned několik důvodů, proč by lidé takový doplněk stravy neměli užívat.

Proč není kloubní výživa pro koně vhodná i pro lidi

Často se setkáváme s názorem, že nejlepší kloubní výživa je ta pro koně. Má prý silnější účinek, takže o to účinnější je na lidské klouby. Těžko říct, kde tento mýtus vznikl, snad když jednou jeden žokej prohlásil, že si dává koňské dávky kloubní výživy. Tím však nemyslel, že užívá doplněk stravy pro koně, nýbrž že si dává výrazně vyšší dávky výživy pro lidi. Nicméně rozdělení výživy na veterinární a humánní má svůj smysl a v tomto článku se dozvíte jaký.

Látkami, které pomáhají koňům, se člověk může předávkovat

Koně mají v průměru o 500 kilogramů víc než člověk, jejich tělo pokrývá srst a na rozdíl od nás mají kopyta. Proto mají také jiné nároky na doplňky krmení, zejména vitaminy a mikroprvky, jimiž se lidé mohou předávkovat.

Je těžké určit dávkování pro člověka

Koně vyžadují jiné látky než lidé. Pokud taková výživa obsahuje i minerály jako selen, zinek, měď a mangan, je těžké odměřit dávku pro člověka tak, aby se nepředávkoval. Přípravek nebyl vyvinut proto, aby jej užívali i lidé, a dávkování je tak značně problematické.

Vyšší množství kolagenních peptidů nemá ověřený vyšší účinek

Pakliže se jedná o kloubní výživu s kolagenními peptidy, obsahuje taková denní dávka i přes 50000 miligramů. Pro člověka se doporučuje 3000 až 10000 denně, tedy maximálně pětina. Vyšší dávky kolagenních peptidů sice nejsou škodlivé, ale dávky nad 20000 miligramů nemají dle vědeckých studií o nic vyšší účinnost.

Koňská výživa byla vyvinuta pro potřeby koní, ta lidská pro potřeby lidí

Doplňky stravy pro klouby vyvíjejí odborníci na základě potřeb těch, pro koho je dělají. Proto jsou receptury pro koně přesně vyladěné pro potřeby koní – a naopak receptury humánní jsou ideální pro lidi.

Vyšší dávky chondroitin sulfátu a glukosamin sulfátu nemají ověřený efekt

Evropská liga proti revmatismu stanovila 800 mg chondroitin sulfátu a 1500 mg glukosamin sulfátu jako denní doporučenou dávku pro člověka. Tato množství mají ověřený efekt a je dokázáno, že vyšší dávky nemají vyšší účinek.

Koňům vyhovuje hořká výživa, zatímco pro lidi je až nechutná

Tento bod souvisí s bodem 4), totiž s tím, že doplňky stravy jsou vyvíjeny pro potřeby jejich konzumentů. Koně mají rádi hořkou chuť, takže jejich kloubní výživa je hořká. My lidé upřednostňujeme chuť sladkou, proto jsou naše doplňky stravy nasládlé. Možná si říkáte, že chuť přece není důležitá, jenže aby měla kloubní výživa efekt, je potřeba ji užívat denně, a to alespoň tři měsíce v kuse.

Koňské dávky MSM můžou člověku uškodit

MSM spolu s kolagenními peptidy podporuje regeneraci kolagenních tkání. Navíc tato látka tlumí bolest. Problém nastává, když užíváte koňské dávky MSM. Pak totiž necítíte bolest, a ve výsledku tím připravíte tělo o jeho schopnost říct vám, že už máte dost a je třeba zvolnit. Pak může dojít k tomu, že se budete přetěžovat, což vede k poškození kloubů.

Proč by lidé neměli užívat kloubní výživu pro koně

Podle nás zkrátka nedává smysl, aby člověk užíval kloubní výživu pro koně. Napadlo by vás užívat například doplněk stravy pro kočky nebo psy? Nebo jíst jejich krmivo? Asi ne, protože jsme zvyklí, že specializované výrobky pro naše mazlíčky jsou skvělé pro ně, ale ne pro nás. Stejné je to ale i s koňskou výživou.

Štítky: , , , ,

Nejčtenější články

Osteoartróza v číslech Osteoartróza v číslech

Artróza je onemocnění, které postihuje nejčastěji starší osoby, ale výjimkou nejsou ani dvacátníci. Co zapříčiňuje její vznik, koho nejčastěji postihuje a jak se dají její projevy zmírnit, se dozvíte v naší infografice.

Věda a výzkum

cesta kolagenních peptidů do vašich kloubů Cesta kolagenních peptidů do vašich kloubů

Když sníme kolagen, naše trávení si s ním tak úplně neumí poradit – většina nestráveného kolagenu putuje do střeva a nikoliv do chrupavek, kde bychom jej rádi viděli. Na druhou stranu, kolagenní peptidy jsou vlastně kolagen změněný tak, aby ho tělo dokázalo využít, tj. vstřebat a distribuovat do pojivových tkání.

Kolagenní peptidy