Osteoartróza v číslech

Redakce Kloubovna | 15.3.2017

Artróza je onemocnění, které postihuje nejčastěji starší osoby, ale výjimkou nejsou ani dvacátníci. Co zapříčiňuje její vznik, koho nejčastěji postihuje a jak se dají její projevy zmírnit, se dozvíte v naší infografice.

Osteoartróza v číslech

Osteoartróza (neboli artróza) je degenerativní onemocnění, které napadá chrupavku. Způsobuje ji jednak genetika a stárnutí, ale i nezdravý životní styl s minimem pohybu. Ale i když se hýbete a zatěžujete u toho pořád stejnou část těla, může se u vás toto onemocnění objevit. Zkrátka je to záležitost, jíž se časem většina z nás nevyhne. Její riziko stoupá spolu s vyšším věkem, a tudíž i prodlužující se délka života je jedním z rizikových faktorů.

V České republice se nevedou přesné statistiky o pacientech trpících tímto onemocněním – koneckonců obzvlášť u starších lidí není často ani diagnostikována, protože potíže s pohybem k vyššímu věku tak nějak patří. Přesto jsme našli čísla související s artrózou a zpracovali je do přehledné infografiky. Zjistíte nejen to, u koho se vyskytuje a které jsou rizikové faktory, ale i jak se dají její projevy zmírnit.

Osteoartróza v číslech

Podle Evropské ligy proti revmatismu má nefarmakologická léčba až 97% úspěšnost. Hlavní je tedy pravidelný a přiměřený pohyb, strava bohatá na vitaminy a minerály a doplňování kolagenu. Sice se artrózy nezbavíte, ale přinejmenším zmírníte její nepříjemné projevy.

 

Štítky: , ,

Nejčtenější články

běh šetrný ke kloubům Běháte? Běhejte správně!

Obléct teplákovku, nazout tenisky, dát do uší sluchátka – a vyrazit. Běh je čím dál oblíbenější druh sportu a to je dobře. Je to ale dobře i pro vaše klouby? Na tom se experti neshodnou. Existují studie, které potvrzují, že ani po letech pravidelného běhání není kloubní chrupavka nijak zvlášť opotřebená, ale samozřejmě najdete i výzkumy tvrdící naprostý opak. Ať už má pravdu kdokoliv, fakt je, že když se budete držet několika zásad, rozhodně svým kloubům uděláte radost.

Jak na problémy s klouby

látky proti bolestem kloubů Látky vyživující poškozené kloubní tkáně

Kolagenní peptidy jsou jedinou formou kolagenu s prokázanou biologickou aktivitou. Vstřebávají se, dostávají se do buněk, stimulují jejich množení a zvyšují syntézu kolagenu. Tím regenerují kolagenní síť chrupavek a kostí. Existuje ale řada dalších látek, které jsou rovněž potřebné. Které to jsou, jaké mají účinky a kde je najdete, se dozvíte v tomto průvodci.

Jak na problémy s klouby