Jak nedostatek pohybu škodí (nejen) kloubům

Redakce Kloubovna | 20.4.2017

Sportem ku zdraví. Jistě, to všichni víme. Víte však, co vám doopravdy hrozí, když svému tělu nedopřejete dostatek pohybu? Neaktivita škodí hned několika soustavám, třeba nervové nebo trávicí. V článku se dozvíte, co jak působí nedostatek pohybu pohybové soustavě.

Za posledních padesát až sto let se dramaticky změnil způsob našeho života. Zatímco naše prababičky a pradědečkové všude chodili pěšky a celý den trávili v podstatě v pohybu, my jsme na tom úplně opačně. Autem nebo autobusem dojedeme do práce, kde mnohdy sedíme za stolem, pak zase dojedeme z práce domů a sedneme si k televizi nebo do hospody. Jenže lidé mají genetické dispozice k pohybové aktivitě a její nedostatek jim škodí. Dochází pak k poruchám krevního oběhu, látkové výměny, hormonální, nervové nebo trávicí soustavy. V neposlední řadě trpí taky pohybová soustava – a právě na tu se dnes zaměříme.

Osteoporóza

Cvičení a pohyb kosti zpevňují a nedostatek pohybu může vést ke zvýšenému odbourávání kostního kolagenu, vyplavování vápníku a horší kvalitě kosti. Výsledkem je zvýšená křehkost a lomivost kostí, jednoduše vzniklé zlomeniny a taky bolesti. Riziko je vyšší u dlouhodobě ležících a starších osob. Zde opět můžou pomoci kolagenní peptidy, které podpoří množení kostních buněk a tvorbu kostního kolagenu. Vhodný je pak i přísun vápníku, hořčíku, vitaminů C a D, ale třeba také fluoru, který ovlivňuje velikost nově vznikajícího kostního minerálu. Čím menší, tím lepší – kosti pak budou pevnější a budou se méně lámat. Celý komplex těchto pro výživu kostí důležitých látek nejdete v klinicky testovaném doplňku stravy Calcidrink. Tento doplněk stravy doporučují i odborné lékařské společnosti (Česká společnost tělovýchovného lékařství, Společnost pro pojivové tkáně České lékařské společnosti J.E.P. a Ortopedicko-protetická společnost České lékařské společnosti J.E.P).

Prevence pádů

Zhruba 40 % lidí starších 65 let každý rok upadne. Proto je nutné se v rámci komplexní léčebné rehabilitace věnovat i prevenci pádů. Rizikovými faktory pádů jsou inaktivita a zhoršená neuromuskulární funkce. V pilotní studii Sinakiho a kol. byly potvrzeny účinky proprioceptivního tréninku na výchylku těžiště těla. Výchylka těžiště je dobře dokumentovatelný faktor rizika pádů. Autoři konstatují, že díky proprioceptivnímu tréninku má korekce těžiště a nácvik koordinace pozitivní vliv na snížení výchylky těla. Snížení výchylky těla má za následek zlepšení stability, a tudíž snížení počtu pádů a následných zlomenin.

Cvičení na gymnastických míčích

Z praxe vyplývá, že pacienti s osteoporózou cvičící na gymnastických míčích vykazují známky zlepšení stability stoje a chůze. V rámci prevence pádů je také velmi důležité upozornit pacienty na úpravu domácího prostředí. Velkým nebezpečím jsou běhouny, prahy, pohyblivé koberce. Zvýšenou opatrnost musí dávat pacienti, kteří mají doma psy, kočky a jiné domácí mazlíčky, kteří se mohou připlést pod nohy. Pozornost je třeba věnovat i nácviku zvedání těžkých předmětů, ale také tomu, jak provádět běžné domácí práce.

Fyzioterapeut při osteoporóze radí:

Je samozřejmé, že intenzita fyzické aktivity se mění vzhledem k věku, a to nejen z důvodu kardiovaskulárních, endokrinologických a jiných onemocnění související s vyšším věkem. Fyzická aktivita má v různém věku různý vliv na kosti a jejich hustotu. Ve starším věku jsou největším osteogenním stimulem cvičení a sporty středně intenzivní, krátkodobějšího charakteru s včleněnými pauzami 4–8 hodin mezi jednotlivými cvičeními. Takovéto cvičení je vhodnější než cvičení dlouhodobé a s velkou zátěží. Volba konkrétní fyzické aktivity závisí také na dalších onemocněních, jimiž pacient trpí. Proto je dobré, aby se na výběru fyzické aktivity podílel zkušený fyzioterapeut ve spolupráci s dalšími odborníky a ze začátku pacienta vedl a kontroloval.

Cvičení a rehabilitace pacienta s osteoporotickou kostí by vždy mělo probíhat pod dohledem fyzioterapeuta, aby nakonec posílené svalstvo nebylo příčinou osteoporotické zlomeniny.

Oslabení svalů

Mnohahodinové sezení v práci, ve škole a pak i ve volném čase vede ke svalové nerovnováze. To znamená, že některé – nedostatečně zapojované – svaly ochabují. Ubývá svalová tkáň, a tím se snižuje výkonnost svalů. Tyto dysbalance pak způsobují bolesti zad, hlavy a krku. Někdo je řeší posilováním v posilovně, což je správné, ale ani to by se nemělo přehánět. Rozhodli jste se dát si pořádně do těla, ale po několika minutách vás zasáhla ostrá bolest? Tělo zahájilo obranný mechanismus proti nadměrné fyzické zátěži. Dochází totiž k vyčerpání zásoby cukrů ve svalech, kdy se hladina glykogenu sníží a riziko zásahu křeče je nevyhnutelné. Nepodceňujte své zmožené tělo. Svalová horečka se může ohlásit nejen během tréninku, ale i v průběhu spánku. Jedná se o mikroskopické trhlinky ve svalových vláknech, které vznikají při dlouhodobé zátěži netrénovaných svalů.

Účelnou prevencí proti svalovým křečím je kombinace vhodných přípravků s pravidelným pohybem, který zdokonaluje mechanismy v těle a zlepšuje odbourávání laktátu a protonů, které zapříčiňují vznik svalových bolestí.

Pokud tělu zajistíte hodnotné stavební látky, svaly se vám odmění. V odpočinkové fázi při dostatku proteinů, sacharidů a vitaminů totiž dochází k nárůstu a posílení svalových vláken. Pro začínající i zkušené sportovce je tedy vhodné užívat kvalitní výživové suplementy obohacené o vitaminy a minerály. Doplní svalům ztracenou energii a podpoří jejich regeneraci. Doplněk stravy Geladrink SportAktiv splňuje optimální poměr stavebních látek, obsahuje důležité minerály a chrání šlachy a kloubní chrupavky. Navíc obsahuje také L-karnosin. Ten zvyšuje svalovou sílu a vytrvalost, představuje 30 % celkové pufrovací kapacity organismu. Odstraňuje negativní působení volných protonů a kyseliny mléčné. I tento doplněk stravy nese doporučení tří odborných lékařských společností a užívá jej i olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

Zkrácení svalů

Celodenní sezení svaly taktéž zkracuje – zejména ohybače a posturální svaly. Nejčastěji postiženou oblastí jsou ohybače kolene na zadní straně stehna a ohybače kyčle. Posturální svaly jsou skupina svalů, které nám pomáhají rovně stát. Patří mezi ně například šíjové svaly, napřimovač páteře, ale také přímý sval stehenní nebo šikmý sval lýtkový. Zkrácení svalů vede k menší pohyblivosti kloubů. Zkrácené svaly je nutné protahovat. K tomu složí vhodná strečinková cvičení.

Posilování svalů zevní strany stehna: Lehněte si na bok, ruku si dejte pod hlavu. Pokud se vám na boku špatně udržuje stabilita, můžete si do podpaží vložit složený ručník. Zvedejte nohu ke stropu, pohyb vede pata, v nejvyšším bodě unožení se pata obrátí směrem k zemi a vede pohyb dolů. Zpočátku zvednete končetinu pouze do malé výšky, budete-li cvičit pravidelně, zvednete končetinu výše.

Po cvičení je důležité svaly protáhnout: Začneme čtyřhlavým stehenním svalem. Nejjednodušším cvikem je kopání do zadečku vleže na břiše. Pro větší protažení svalu můžete pod koleno vsunout polštářek, zvednutí kolene polštářkem by nemělo vyvolat nepříjemné pocity v bederní páteři. Ti zdatnější uchopí levý kotník levou rukou a přitáhnou nohu směrem k hýždím.

Protažení svalů zadní strany stehna: K protažení použijeme ručník, který umístíme pod koleno a plynule přitahujeme končetinu k hrudníku. Kdo si troufne, může umístit ručník výše, na lýtko. Máte-li problém s bederní páteří, podložte si „koneček“ páteře polštářkem nebo ručníkem. Nepodkládejte celé hýždě, abyste se neprohnuli v bedrech! Na podložení páteře jsou výborné malé balonky overbally, které se jen lehounce nafouknou a přisednou se kostrčí k podložce.

Oslabení meziobratlových plotének

Meziobratlová ploténka je elastická tkáň mezi dvěma obratli. Funguje jako polštář, který zařizuje, že se o sebe obratle netřou. Problém je, že málokdo umí stát a sedět správně. Přitom dlouhodobé nesprávné držení těla – včetně toho během sezení – vede k nepravidelné deformaci jedné strany ploténky. Její jádro se pak přesouvá na stranu a vzniká bolest. Tomu se říká „vyhřezlá“ nebo „vyklenutá“ ploténka, odborně diskopatie či hernie disku a je to opravdu bolestivá záležitost. V extrémních případech může ploténka i prasknout. V tomto případě je účinný doplněk stravy Geladrink Fast. Jeho účinnost byla potvrzena klinickou studií „Možnosti přípravku Geladrink® Fast u pacientů s diskopatií“, kterou provedli lékaři J. Vacek a M. Pohanka M. Studie byla publikovaná v časopise Rehabilitace a fyzikální lékařství. Speciální cvičení zaměřené na posílení bederní páteře je také přínosné.

Funkční snížení nožní klenby

Nedostatek pohybu může také způsobit biomechanickou poruchu funkce nohy a kolenních kloubů. To v praxi znamená, že je chůze a běh pro člověk obtížnější a bolestivější. Také může dojít k poškození měkkých tkání nohy. I v tomto případě je vhodné sáhnout po ověřené kloubní výživě, jež podpoří regeneraci a zpevnění měkkých tkání chodidla. Dalším nezbytným opatřením je návštěva podologa, který nohu vyšetří a doporučí vhodné vložky do bot či obuv odpruženou. Není potřeba trpět – tato komplikace je velmi nepříjemná a snižuje kvalitu života.

Jak nedostatek pohybu škodí (nejen) kloubům

Štítky:

Nejčtenější články

péče o klouby v různém věku Jak se starat o klouby v různém věku

Klouby máme jenom jedny a měli bychom se k nim podle toho chovat. Každá věková skupina by ke kloubům měla přistupovat trošku jinak. Jak konkrétně, zjistíte v tomto článku.

Jak na problémy s klouby

Zacvičte si venku Zacvičte si venku

Aprílové počasí je sice zrádné, ale zase jsou dny čím dál delší – ideální čas na to, přesunout se z posilovny ven! Pokud tedy zrovna neprší. :) Připravili jsme pro vás obrazový návod, proč a jak si zacvičit na čerstvém vzduchu.

Jak na problémy s klouby