Jak si uvařit vývar pro zdravé klouby

Redakce Kloubovna | 1.5.2017

Vývar z telecích nebo vepřových nožiček je skvělým pomocníkem při kloubních potížích. Varem se totiž z přírodního kolagenu stane kolagen denaturovaný (želatina).

Jak si uvařit vývar pro zdravé klouby

Zjištění, že vývar může působit blahodárně na klouby, máme už od lékařky a léčitelky, sv. Hildegardy z Bingenu. Ta se narodila na konci 11. století a za 81 let svého života toho stihla opravdu hodně – založila dva kláštery, se svými kázáními procestovala půl Evropy a do toho léčila lidi pomocí bylinek, potravin, polodrahokamů a psychoterapie na křesťanských základech. Její léčitelská a bylinkářská doporučení se používají dodnes. Zkuste recept na její věhlasnou polévku, kterou používala při léčbě obtíží s klouby.

Vývar z telecích či vepřových nožiček podle Hildegardy

Hildegarda tuto polévku podávala svým pacientům, které trápily bolesti kloubů. Pomáhala urychlit jejich opětovnou výstavbu, posilovala chrupavky a vaziva. Tuto polévku byste měli jíst i několikrát denně, pokud vás klouby bolí.

Co budete potřebovat

1 kg telecích nebo vepřových nožiček

200 g mrkve pokrájené na kostičky

200 g celeru pokrájeného na kostičky

50 g špaldové krupice

sůl, nové koření, pepř, bobkový list

Postup

  1. Telecí či vepřové nožičky vložte do 3 litrů vody, osolte a přidejte koření.
  2. Vařte 4 hodiny na mírném plameni.
  3. Nožičky vyjměte.
  4. Do vzniklého vývaru dejte povařit zeleninu a špaldovou krupici.
  5. Dochuťte solí, pepřem a bylinkami.
  6. A máte hotovo!

Opravdu takový vývar kloubům pomůže? Ano, ale..

Vývar z nožiček je skvělý, jenže to má jeden háček. Abyste do sebe vpravili 10 000 miligramů kolagenu (tedy denní doporučenou dávku), museli byste každý den sníst vývar ze 4,5 kilogramu nožiček. Nicméně zařadit ho do jídelníčku neuškodí – obzvlášť dobrý je v rámci prevence. Pokud vás ale trápí nějaké kloubní onemocnění, doporučujeme spíše kloubní výživu s kolagenními peptidy, které ovlivňují metabolismus buněk pojivových tkání. Kolagenní peptidy jsou 33x menší kolagenní fragmenty než želatina získaná varem kolagenu a 100x menší molekuly než přírodní (nativní) kolagen.

Denní doporučená dávka kolagenních peptidů je 3000 až 10 000 miligramů denně. To abyste každý den uvařili vývar z 1,5–4,5 kilogramu nožiček! A ještě to nebudou kolagenní peptidy (mol. hmotnost 3000 Da), ale jen želatina (mol. hmotnost cca 100 000 Da).

Štítky: , ,

Nejčtenější články

pět tipů pro krásnější pleť 5 tipů pro zdravější pleť

Vzhled naší pleti ovlivňují vnější vlivy, například sluneční záření nebo znečištění ovzduší, ale také to, jak se naše tělo cítí uvnitř. A co můžete pro hezčí pleť udělat vy?

Kolagenní peptidy

6 faktů, které byste měl vědět o svém zdraví 6 faktů, které byste měl vědět o svém zdraví

Jste muž? A chcete být zdravý muž? Pak se seznamte se šesti způsoby, jak snížit riziko vzniku kloubního onemocnění, srdeční příhody nebo třeba cukrovky.

Jak na problémy s klouby