Dna: nemoc králů, jejíž příznaky můžete potlačit

Redakce Kloubovna | 15.5.2017

Takzvaná dna je typ zánětu kloubu a postihuje asi desetinu Čechů, muže zhruba dvacetkrát častěji než ženy. Jde o metabolické onemocnění způsobené vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Tu zvyšují určité potraviny včetně masa a alkoholu; také proto se dně přezdívalo „nemoc králů“ – dříve totiž postihovala hlavně movitější muže.

Dna: nemoc králů, jejíž příznaky můžete potlačit

Jak už jsme řekli, jde o metabolickou poruchu. Organismus není schopen vylučovat kyselinu močovou a její vysoká koncentrace vede k tomu, že se její neodbourané krystalky usazují v kloubech a tam dělají neplechu. Ohroženější skupinou jsou muži a mezi rizikové faktory patří velká konzumace masa a alkoholu, nedostatek pohybu, nadváha a nedostatečný pitný režim. Roli hraje ale i genetika – jestli se ve vaší rodině dna vyskytuje, měli byste věnovat pozornost preventivním opatřením.

Vyšetření

Lékař zjistí hodnotu kyseliny močové ve vaší krvi jednoduše – vyšetřením krve. Před vyšetřením nepijte alkohol a kávu, nejezte tučné potraviny, neopalujte se a vynechte extrémní sportovní výkony. Tohle vše by totiž mohlo výsledek významně ovlivnit.

Jak se dna projevuje

Dna nejčastěji postihuje malé klouby na dolních i horních končetinách, v sedmi z deseti případů pak palec u nohy. Výjimkou však není ani ramenní kloub či ušní lalůček. Že máte vyšší riziko jejího vzniku, zjistíte z vyšetření krve. Zvýšené hodnoty kyseliny močové se většinou nijak výrazně neprojevují, problém přichází, když si třeba o víkendu vyhodíte z kopýtka a zvýší se vám hodnoty kyseliny močové v krvi. To pak přijde akutní záchvat, kdy máte teplotu a kloub je napuchlý, bolestivý a kůže napnutá. Po akutním dnavém záchvatu přichází interkritické období (neboli období mezi krizemi). To jsou měsíce až roky, kdy vás nic nebolí, jenže dříve či později zas přijde záchvat.

Také se může stát, že se krystalky ukládají do takzvaných tofů – to mluvíme o chronické tofózní dně. Tofy způsobují opakované záněty a také deformaci kloubů. Kromě toho, že se zhorší pohyblivost kloubu, může vás taky potrápit provalení tofu na povrch kůže – pak z ní vytéká hustá bílá tekutina. To je ale naštěstí výjimečné.

Co dělat, když máte dnu?

Abyste se vyhnuli dnavým záchvatům, zbývá vám jediné – změna životního stylu. Lékař vám doporučí:

  • Pravidelně se hýbat
  • Udržovat si optimální váhu
  • Dostatečně pít čerstvou vodu (ideálně s citronem)
  • Léky (v těžších případech)
  • Omezit alkohol
  • Vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem purinů – veškerému masu (nejpřijatelnější jsou ryby a vařená šunka), luštěninám, česneku, tučným sýrům, kakau, špenátu a sójové omáčce
  • Jíst více mléčných výrobků, ovoce, některé zeleniny, bílé pečivo, vajíčka; tradičním lékem bývají třešně a jahody
  • Krystalky kyseliny močové poškozují chrupavku, proto je po vyčištění organismu vhodná kloubní výživa s kolagenními peptidy a Boswellií serratou, třeba Geladrink Fast

Pokud vám lékař diagnostikoval dnu, neklesejte na mysli. Vhodnou životosprávou můžete hladinu kyseliny močové držet v mezích, které nezpůsobují bolestivé záchvaty.

Dna: nemoc králů, jejíž příznaky můžete potlačit

Štítky: ,

Nejčtenější články

vyšetření bolest kloubů Vyšetření při bolestech kloubů

Bolest kloubů může být příznakem různých onemocnění. Lékařská prohlídka většinou nestačí a lékař vás bude muset poslat i na nějaká vyšetření.

Jak na problémy s klouby

jak funguje imunitní systém Jak vlastně funguje náš imunitní systém?

Imunitní systém funguje jako ochránce. Brání tělo před zlými mikroorganismy zvenčí a zbavuje ho nádorových, poškozených a nepotřebných buněk.

Věda a výzkum