Bolí vaše děti kosti? Víme proč

Redakce Kloubovna | 16.5.2017

I malé děti mohou trápit bolesti kostí. Většinou je to způsobeno růstem – mezi třetím rokem a začátkem puberty u každého dítěte proběhne několik růstových urychlení a zpomalení. V těch urychlovacích fázích se pak mohou objevit takzvané růstové bolesti.
Jak se projevují a co na ně funguje, se dozvíte v článku.

Stěžuje si vaše dítě na bolesti nohou, a to hlavně v noci? Možná jste si mysleli, že jen hledá způsob, jak se dostat k vám do ložnice, ale dost možná je příčina jinde. Přesně takto se totiž projevují růstové bolesti, noční můra všech dětí ve vývinu.

Růstové bolesti

Tyto bolesti se nejčastěji objevují u dětí ve věku tři až dvanáct let. Projevují se bolestí v lýtku, holeni nebo v podkolenní jamce. Ve skutečnosti nebolí kosti, ale okolní měkké tkáně s nervovými zakončeními. Nejčastěji se růstové bolesti objevují v noci, tím spíše, pokud dítě přes den podalo fyzicky náročný výkon.

Proč se růstové bolesti objevují?

Důvodů je více, jedním z nich je i přetížení. Po obzvláště náročných dnech je vyšší riziko, že se u vaší ratolesti objeví růstové bolesti. Svůj podíl na tom mají také anatomické faktory. Ploché nohy, nadváha nebo hrbení mají podle některých odborníků souvislost s výskytem těchto bolestí. Růstovými bolestmi trpí také sportující děti.  

Co se v kostech dětí děje?

Kost se skládá z organické hmoty a v ní uložených minerálů tj. vápníku, fosforu, hořčíku a sodíku. Organická hmota je tvořena především kolagenem. Kolagen je živočišná vláknitá bílkovina, která tvoří asi jednu třetinu všech tělních bílkovin a je hlavní součástí kostí a chrupavek. Je tedy bílkovinou mimořádného významu pro tvorbu kostí, neboť právě na něj se v kostech váže vápník, hořčík i fosfor. Výstavba a odbourávání kostí jsou životní procesy, které se uskutečňují prostřednictvím speciálních kostních buněk, osteoblastů a osteoklastů. Kostní tkáň se během života neustále obměňuje a obnovuje. Části kostí jsou odbourávány, resorbovány a nahrazovány kostí novou. V mládí je proces odbourávání a novotvorby vyvážený a celková kostní hmota zůstává stálá. Při rychlému růstu dlouhých kostí dochází, někdy i vlivem přetížení ze sportu či pohybu, ale i vlivem nadměrného růstu, k bolestivému napětí ve vnější části kosti tzv. okostici. Někdy může dojít i k zánětům okostice. Toto je velmi bolestivé, neboť okostice je silně protkána nervy a zvýšené napětí či zánět se projevují bolestmi, někdy označovanými lékaři jako růstové bolesti neboli growing pains. Zvýšené napětí v kostech způsobené růstem lze zmírnit kvalitní výživou s dostatečným obsahem minerálních látek a bílkovin podporujících tvorbu kostního kolagenu.

Právě v období růstu se rozhoduje o tom, jak bude kost vystavěna. Pokud se nevytvoří dostatečně bohatá organická kostní hmota v mládí, jsou kosti ve stáří velmi křehké a snadno se lámou. Proto je velmi důležité, jak budou v průběhu růstu kosti utvořeny. Dá se říci, že čím více mineralizovaného kolagenu budou kosti obsahovat, tím budou pevnější, silnější a hustší.

Jak na růstové bolesti

Pokud vaši ratolest trápí růstové bolesti, pomoci může jemné masírování anebo teplé obklady. Rovněž můžou pomoci prášky proti bolesti. Důležité je zaměřit se na výživu rostoucích kostí a měkkých tkání pohybového aparátu. Potřebné jsou kolagenní peptidy, které podporují množení kostních buněk a tvorbu kostního kolagenu, jenž je mineralizován. Právě na kolagen se v kostech váže vápník, fosfor a hořčík. Potřebují k tomu vitamin D a C a ještě řadu dalších látek. Jestliže má však vaše dítě třeba teplotu, třas anebo otok, doporučujeme návštěvu lékaře. Růstové bolesti totiž nemají žádné takové příznaky a mohlo by se naopak jednat o jiné, závažnější onemocnění.

Prevence

Nejlepším způsobem, jak snížit riziko, že budou růstové bolesti vaše dítě trápit, je vhodný denní režim. Pohyb by měl být jeho nedílnou součástí, ale v rozumné míře. Nejlepší jsou sporty, které zatěžují rovnoměrně celé tělo, třeba plavání. Zdravý vývoj dětí v období růstu můžete podpořit také kloubní výživou pro děti – obzvláště se hodí pro děti, které každý den sportují, a jsou tak vystaveny nadměrné zátěži. Například Geladrink Junior kombinuje kolagenní peptidy, vitaminy, minerály a bylinné extrakty, které mají protizánětlivý účinek a posilují imunitní systém dítěte.

Jak na růstové bolesti

Štítky: , ,

Nejčtenější články

péče o klouby v různém věku Jak se starat o klouby v různém věku

Klouby máme jenom jedny a měli bychom se k nim podle toho chovat. Každá věková skupina by ke kloubům měla přistupovat trošku jinak. Jak konkrétně, zjistíte v tomto článku.

Jak na problémy s klouby

Zacvičte si venku Zacvičte si venku

Aprílové počasí je sice zrádné, ale zase jsou dny čím dál delší – ideální čas na to, přesunout se z posilovny ven! Pokud tedy zrovna neprší. :) Připravili jsme pro vás obrazový návod, proč a jak si zacvičit na čerstvém vzduchu.

Jak na problémy s klouby